Emlékezés Szabó Lászlóra

Szabó László Vilmos (Maklár 1916 szeptember 13. ‒ Zirc, 1998. június 29.) születésének 105. évfordulóján Laci bácsi szakmai életútjának rövid bemutatásával emlékezünk vissza kiemelkedő természetvédelmi és ornitológiai munkájára.

Szabó László Vilmos a csákvári Haraszt-hegyen (fotó: Dr. Kovács Gábor)

Szabó Laci bácsi, vagy ahogy mások ismerték, Vilmos atya vízimolnár családból származott, középfokú tanulmányait az egri ciszterci gimnáziumában kezdte, tanári diplomát a Pázmány Péter Tudományegyetem biológia-földrajz szakán szerzett. A Ciszterci Rendbe 18 évesen kérte felvételét. Tanári pályája Baján indult, majd Zirc és Eger érintésével kerül 1951-ben Fejér megyébe, Velencére, később pedig Csákvárra.

Csíkosfejű nádiposzáta (Fotó: Szilágyi Attila)
Csíkosfejű nádiposzáta (Fotó: Szilágyi Attila)

Részt vett a Vértesi Tájvédelmi Körzet létrehozásában, de jelentős szerepe volt a Hortobágyi Nemzeti Park megalakulásában is, amiért 1970-be Nagyivánba költözött, ahol később felügyelői pozíciót töltött be, majd nyugdíjba a Bükki Nemzeti Parktól ment.


Törpevízicsibe (Fotó:Balla Dániel)

Alapvetően tanárember volt, sokat foglalkozott a fiatal generáció nevelésével, a természeti értékek megismertetésével. Számos természetvédelmi kutatási tevékenysége volt, foglalkozott a Velencei-tó, a Vértes és a Hortobágy természeti értékeinek kutatásával, egyes rejtőzködő életmódú madarak (pl. törpevízicsibe, csíkosfejű nádiposzáta) felmérésével, ökológiájával és védelmével, de talán a legkiemelkedőbb, mai korban is érvényes gondolata a madártársulások és a növénytársulások egymáshoz való viszonyának feltárása, illetve az ezekből levonható természetvédelmi intézkedések leírása, a komplex, ökológiai alapú természetvédelmi szemléletmód megteremtése.


Feketeszárnyú székicsér (Fotó: Borza Sándor)

Laci bácsi iskolateremtő emlékét a Pro Vértes Közalapítvány végzi.

 

Zalai Tamás

VVSZ

 

Források:

https://helytortenet.eoldal.hu/cikkek/az-egyesulet-sajat-gyujtesei/szabo-laszlo-vilmos-szerzetestanar-elete.html

https://provertes.hu/index.php/naturparki-kincsestar/alkotok-es-alkotasok/tudosok/876-szabo-laszlo-vilmos

https://provertes.hu/index.php/hirek/475-szaz-eve-szuletett-szabo-laszlo-vilmos-1916-1998-ornitologus-a-magyar-termeszetvedelem-szurke-eminenciasa

http://volgy-hid.blogspot.com/2016/09/szaz-eve-szuletett-szabo-laszlo-vilmos.html

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...