Elkezdődött a Vonuló Vízimadarak Monitoringja

A nyár végével a madarak vonulása is kezdetét veszi. Ennek az évről-évre megfigyelhető természeti jelenségnek az egyik leglátványosabb módját a vonuló vízimadarak produkálják, melyek több ezres, esetenként több tízezres tömegekben is megjelenhetnek az erre alkalmas vizes élőhelyeken. A vízimadárfajok vándorlásának beindulásával pedig kezdetét veszi e fajok állományát nyomon követő kutatási program, a Vonuló Vízimadár Monitoring (VVM) is. 

A vízimadarak élőhelyigénye a sajátos életmódjukból adódóan igen speciális. Nem csak a fészkelés és fiókanevelés időszakában kötődnek a vizes élőhelyekhez, de a vonulás során használt pihenő- és telelőhelyeiket is az erre alkalmas vizes területek adják. A megfelelő élőhelyek korlátozott száma miatt e fajok a vonulás során is a számukra leginkább alkalmas pihenő- és táplálkozó területeken koncentrálódnak. Ez nagymértékben megkönnyíti az állományuk nyomon követésére alkalmazott felmérési módszereket. Mivel a madárvonulás egy dinamikus jelenség, a vízimadarak pedig néhány nap leforgása alatt is könnyen átmozoghatnak az egyes területek között, ezért országos viszonylatban a legpontosabb eredményt az alkalmas vizes élőhelyeken egyidőben végzett ún. szinkronszámlálások adják.

A Vonuló Vízimadár Monitoring résztvevői ezért augusztustól áprilisig, minden hónap közepén egyidőben keresik fel hazánk legfontosabb vizes élőhelyeit, hogy felmérjék az adott időben a területen tartózkodó vízimadarakat. Ennek során nem csak a megfigyelt vízimadarak faji eloszlása kerül feljegyzésre, de az egyes madárfajok egyedszámát is igyekeznek minél nagyobb pontossággal megadni a terepmadarászok. Az egyes fajok sajátos életmódja, illetve nagy egyedsűrűsége miatt ez különösen nagy gyakorlatot igényel a megfigyelők részéről. A Vonuló Vízimadár Monitoring protokolljáról és a különböző vízimadarak felmérési módszereiről itt https://www.mme.hu/vonulo-vizimadar-monitoring-program-vvm található részletesebb leírás.

Európában az első egyidejű szinkronmegfigyelések az 1930-as évek végén, Anglia három nagyvárosában – London, Bristol és Birmingham – kezdődtek a „vízivadak” állományainak felmérésére. Magyarországon Vasvári Miklós kezdeményezésére alig pár évvel később, 1941 őszén került sor az első szinkronfelmérésre. A folytatásra azonban a háború miatt egészen 1951-ig kellett várni. Ekkor már Dr. Beretzk Péter, majd később Keve András és Schmidt Egon vezetésével zajlottak az éves szinkronmegfigyelések, melyek még elsősorban „vízivadakra”, tehát a récefajokra és a szárcsára korlátozódtak. A hazai libafajok szervezett felmérése 1967 őszén vette kezdetét Dr. Sterbetz István vezetésével, 1984-től pedig a Magyar Vadlúd Kutató Csoport szervezésében, Dr. Faragó Sándor vezetésével zajlott a libafajok monitoringja. A récefajok és a szárcsa szinkronfelmérésének szervezését szintén 1984-től vette át az MME Vízimadárvédelmi Szakosztálya.

A napjainkban is alkalmazott módszerrel 1996-ban vette kezdetét a Vonuló Vízimadár Monitoring. Ekkor alakult meg Sopronban a Magyar Vízivad Kutató Csoport, s dolgozta ki az ún. Magyar Vízivad Monitoring felmérési protokollját, amely már jóval több vízimadárfajunk felmérésére is kiterjed. A több mint 60.000 hektár vizes élőhelyre kiterjedő országos szinkronfelméréseket a mai napig Prof. Dr. Faragó Sándor, a Soproni Egyetem Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézetének igazgatója vezeti.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...