Vetővirág (Fotó: Babai Dániel)

A nyári forró szárazságot követően idén hirtelen köszöntött be a hideg, csapadékos ősz. Azokon a napokon, mikor egy kis napsütés is várható, sokan szívesen indulnak el kirándulni. Járjunk nyitott szemmel, mert érdekes madármegfigyelések mellett ősszel virágzó növényeket is láthatunk!

Kőforgató Balatonfenyvesen (Fotó: Orbán Zoltán)

A kőforgató fekete rigónál kisebb partimadár. Európa, Ázsia, Észak-Amerika északi térségeinek tundráin, köves tengerparti zónájában és szigetein (például Grönland), a talajon költ.

Kis goda (Fotó: Orbán Zoltán)

Az Európa és Ázsia északi tundráin, valamint az amerikai kontinensen Alaszkában is fészkelő kis goda nemcsak egy rendkívül tetszetős megjelenésű madár, de – mai tudásunk szerint – az egyik legrendkívülibb vonulási teljesítményű szárazföldi faj is egyben.

Fiatal ékfarkú halfarkas (Fotó: Orbán Zoltán)

A halfarkasok (régebbi nevükön rablósirályok) közepes termetű, sirályszerű megjelenésű, tengeri kötődésű madarak. Európában az északi partvidéket övező tundrákon és szigeteken fészkelnek. A világon élő hét fajuk közül négy (nagy, szélesfarkú, ékfarkú és nyílfarkú halfarkas) a kontinensünkön is költ.

Gyakori lopódarázs (Fotó: Orbán Zoltán)

Nevét lopótök alakú potroháról kapta, amely hosszú nyéllel kapcsolódik a torhoz. Egész nyáron megfigyelhetjük, ahogy kifejlett egyedei virágokon táplálkoznak, nektárt és pollent fogyasztanak.

Fiatal balkáni fakopáncs (Fotó: Orbán Zoltán)

Áprilistól augusztusig megfigyelhetjük fészkelő madaraink költését, a fiatalok első szárnypróbálgatásait.

Fekete rigó tojó (Fotó: Orbán Zoltán)

Telente a madáretetők és városi parkok gyakori látogatói a rigók. Vannak közöttük téli vendégek, és olyanok is, amelyek nálunk fészkelnek, és áttelelnek. Lássuk, mely fajok ezek!

Teknős a jég alatt (Fotó: Dr. Babocsay Gergely)

Hüllőkkel télen viszonylag ritkán találkozunk a természetben, és így ebben a rovatban is. Most azonban egy kis bepillantást nyerhetünk a teknősök telelésébe. Lássuk, mi történik velük ilyenkor!

Európai nyelesszemű légy (Fotó: Lovászi Péter)

A hosszan kitartó jó időben szokatlanul későn is megfigyelhető volt idén a hazai állatvilág egyik legfurcsább tagja: az európai nyelesszemű légy.

Oldalak

Feliratkozás Most látható a természetben csatornájára