2018-12-11 20:33
Télen megszokott látvány a településeken belül, örökzöld fákon telelő erdei fülesbaglyok gyülekezése. A biztonságos téli pihenőhelyet kereső baglyok védelme érdekében a rendszeres, országos szintű számolást még a Nimfea Természetvédelmi Egyesület kezdte el a 2000-es években, ehhez kapcsolódott később a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) is, önkéntesei által. A Kisalföldi Helyi Csoport először 2017-ben csatlakozott a programhoz, mely tesztév volt, információgyűjtéssel kezdődött, hogy 2018-ban széleskörű megyei fülesbagoly felmérést tudjunk elvégezni.
2018. január 19-22 között zajlott az országos szinkronfelmérés, mely soha nem tapasztalt eredményekkel zárult. Hazánkban 459 településén, 694 helyszínen, 11 412 erdei fülesbagoly telelt, a számlálások szerint. Ilyen széleskörű erdei fülesbagoly felmérés még nem készült az országban. A legtöbb fülesbaglyot Túrkevén számolták, összesen 564 példány telelt a településen. Az MME nagy médiakampánya segítette a bagolyfelmérők munkáját, országos szinten több mint 350 felmérő kapcsolódott be a munkába.
Gönyű településen telelő macskabagoly (Fotó: Szitkay Gábor)
Eközben természetesen a megyei bagolyleltár is elkészült.
25 felmérő segítette munkákat.
72 települést mértek fel, ebből
31 településen találtak telelő fülesbaglyokat, összesen
356 bagoly került feljegyzésre,
valamint 1 macskabagoly tartózkodott még Gönyű belterületén.
A felmérés időszakában 1 telelő réti fülesbaglyot is jelentettek felmérőink Mérges település határából. A macskabagoly megjelenése települési környezetben ritka, a felmérés során az országban Gönyűn kívül csak egy helyen tapasztalták jelenlétét. A réti fülesbagoly szintén a ritkább fajok közé tartozik megyénkben, míg az Alföldön jóval gyakoribb faj.
Nyírfán telelő fülesbaglyok Nyúlon
A legtöbb megfigyelés a Rábaköz vidékéről érkezett, mely a terület jó táplálkozó helyeit sejteti és vélhetően ezen a vidéken nagyobb költőpopulációja is lehet a fajnak. Ezzel szemben az egy helyen megfigyelt legtöbb fülesbaglyot Nagycenken észlelték, összesen 40 példányt. További 30 feletti példányban Dörön és Gönyűn teleltek baglyok. A telelőhelyek felén csak néhány példányban voltak megfigyelhetőek baglyok. Az Alföldi nagy gyülekezésekkel ellentétben, Győr-Moson-Sopron megyében, a kisebb csoportokban való gyülekezése a jellemzőbb. Egyrészt vélhetően kevesebb fülesbagoly telel a térségben, nem mindenhol jók a táplálkozási feltételek, valamint a településeken nagyon sok, az alföldinél jóval több búvóhely áll rendelkezésre (örökzöldek, fenyők, tuják).
A fülesbaglyok nyugalmának biztosítása a téli pihenőhelyeken elengedhetetlenek a faj védelme érdekében. Közös érdekünk ez, hiszen nagy rágcsálófogyasztók, a mezőgazdaságnak nagy szolgálatot tesznek a napi több pocok, egér elfogyasztásával. A telelőhelyül szolgáló fák, bokrok megőrzése kiemelten fontos.
Tipikus bagolytelelőhely zárt udvaron álló fenyőfán (Fotó: Iván Eszter)
A Kisalföldi Helyi Csoport az elmúlt felmérés során a helyi médiák segítségét is kérte a felméréshez, köztük a Kisalföld c. napilap valamint a Sopron Rádió foglalkozott a témával. Ezúton is köszönjük a közreműködést!
2019-ben is folytatjuk a felmérést, erről minden információt meg fogunk osztani a Facebook oldalunkon. A programra való jelentkezéseket és a baglyos információkat a bodoradam96@gmail.com email címre várjuk!
Figyeljük együtt a fülesbaglyokat!
Bodor Ádám