2015-03-09 22:38
Mint korábbi cikkünkben megírtuk, Varbó előkerült, de csak néhány adatot küldött, mivel Afrikából nem mindenhonnan lehet sms-t küldeni. Időközben megérkeztek a telelésének adatai a Nílus menti mobil tornyoknak köszönhetően. Nézzük meg, merre járt Varbó az elmúlt hónapokban.
Varbó ősszel egészen a Csád-tóig vonult, itt tűnt el december közepén, s egészen február végéig nem tudtuk, merre tölti a telet. A Csád-tó a legnyugatabbi célpont a keleti, Boszporuszon át vezető vonulási útvonalon, itt már keverednek gólyáink a Gibraltáron keresztül vezető nyugati vonulási úton közlekedőkkel.
A Csád-tó szigetekkel, nádasokkal, vizekkel tarkított terület,
ilyen helyen táplálkozott Varbó (Fotó: barth1003)
Ezért nem is vártuk, hogy ennél is nyugatabbra menjen Varbó, hiszen már így is meglepőek voltak egy öreg gólya részéről a nigeri, nigériai, kameruni pozíciók.
Varbó mozgása a Csád-tó környékén, 2014 telén (forrás: http://satellitetracking.eu/)
A Csád-tótól december 21-én délre vonult, és másnap nagyjából 300km megtéve érte el azt a területet Kamerun és Csád határvidékén, ahol február elejéig tartózkodott. Ez a régió a csádi fővárostól N’Djamenatól 100 km délre található a Logone völgyében, mely folyó itt a határt képezi a két ország között. Decemberben Varbó a kameruni oldalon, a Waza Nemzeti Park környékén táplálkozott, majd az újévben már a csádi részeket is felkereste ezen a lefolyó vizekben gazdag síkságon.
Varbó mozgása 2014 telén a Logone folyó mentén (forrás: http://satellitetracking.eu/)
A Logone folyóban vízilovak is élnek (fotó: mark12)
Feltűnő, hogy a lakott területeket végig elkerülte, ellentétben Horkával, az öreg hímmel, aki Kenyában a megművelt földeket is gyakran látogatja.
Varbó elkerülte a településeket – falu a Waza Nemzeti Parkban (fotó: scirpus)
Észak felé haladva a fás szavannát már magas füvű szavanna váltja fel tüskés bozótokkal tarkítva, ahol mindenféle nagyvad is előfordul.
Elefántok a Waza Nemzeti Parkban (fotó: Vincent C)
Oroszlán a magas füvű szavannán – Waza Nemzeti Park (fotó: rprot)
Kisebb állatok is előfordulnak nagy várakban
– termeszvár a Waza Nemzeti Parkban (fotó: scirpus)
Közeli rokonokkal is találkozhatott Varbó – marabuk (fotó: Philippe Juhant)
A Logone folyó csádi oldalán is élnek elefántok (fotó: mark12)
Február 9-én aztán elindult keletnek, de egy-két nap múlva meg is állt a Fitri-tótól 70km-re délre.
Errefelé már változik a táj és az élővilág is – tevék,
szerencsére nem a hátukon utazik Varbó jeladója… (fotó: José-mi)
15-én erőteljes vonulásba kezdett, és két nap alatt közel 1000km-t megtéve Szudánba ért. Ezután lassított a tempón, 17-e és 21-e között kanyarokat megtéve összesen csak 200 km-t haladt előre. Aztán 22-e és 24-e között ismét rákapcsolt, és a Szahara felett nyílegyenesen északkeleti irányban átvágva, összesen 500km-t repülve a Nílus völgyébe ért. Innen északra fordulva vonult tovább a Nílus kék szalagját távolról követve. Március 2-án 400km -t északnak repülve elérte a Nasszer-tavat.
A Logone folyó menti telelőhelytől a Nílusig több mint 2000km tett meg Varbó
Szerző: Papp Ferenc