Újra itthon – a napokban érkeznek fészkeikre a gólyák

2014 – a tizenharmadik országos fehérgólya-felmérés éve. Március 21-e környékén megérkezett a vonuló fehér gólyák első nagy hulláma Afrika felől Magyarországra és azóta is nagy számban foglalják el fészkeiket az akár tízezer kilométeres vándorútról érkező gázlómadarak.

Fehér gólya (Fotó: Orbán Zoltán)

Ha az időjárás változatlan marad, nem lesz túl kedvező szezonja kedvelt madarainknak (a szárazság miatt kevesebb táplálékot találnak majd az átlagosnál), de mégis jelentős év elé néznek a gólyabarátok. Idén kerül sor ugyanis a 13. magyar és a 7. nemzetközi gólyafelmérésre.

Az első nemzetközi gólyafelmérést 1934-ben kezdeményezte a Nemzetközi Madárvédelmi Tanács (ICBP, a BirdLife International elődje). Az első hazai gólyafészek-felmérést a Madártani Intézet szervezte meg 1941-ben. Az 1958-ban újra induló cenzusok ötévente követték egymást: 1963 és 1968 után a nemzetközi felméréshez igazodva 1974, majd 1979, 1984, 1989, 1994, 1999, 2004 és 2009 következett. Az ornitológusok munkáját 1941-ben a tanítók, 1958 és 1989 között a postások segítették. Az 1941-ben 15-16 ezer páros fészkelőállomány a hetvenes évekre a harmadára csökkent. Azóta 5000 pár körül ingadozik a hazai gólyanépesség, de folyamatosan nő a villanyoszlopokra épült fészkek aránya.

A hagyományok folytatásán túl azért fontos a felmérések rendszeres végzése, mert ezek jelentik a védelmi munka megalapozását. Az így megszerzett adatok alapján ismerhetjük meg a madarak szokásait és az állományt veszélyeztető tényezőket.

Kérjük Ön is csatlakozzon/kérünk Te is csatlakozz a gólyafelmérés segítőinek táborához! Mindehhez csupán az ismert fészkek adatait kell az MME-hez eljuttatni!

További információk a www.golya.mme.hu honlapon.

Lovászi Péter
Csongrád Megyie Helyi Csoport

A program megvalósulását a VM Zöld Forrás programja támogatja

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...