Újfajta madárriasztók a Hortobágyon

A napokban újfajta, Svédországban gyártott madárriasztó eszközöket helyezett el az E.ON Tiszántúli Áramszolgáltató Zrt. a Hortobágyon. A speciálisan a madarak látásához kialakított eszközök láthatóvá teszik a nagyfeszültségű vezetékeket a madarak számára, így elkerülhetik a nagy valószínűséggel halálos kimenetelű ütközést.


Fotó: Greenfo/Sarkadi Péter

Az Európa 19 országában alkalmazott madárriasztókat egy olyan vezetékszakaszra helyezték, amely a hortobágyi túzokállomány kedvelt telelőhelyén található. Ezen a szakaszon szinte minden évben találnak elhullott túzokokat a szakemberek.

Miért veszélyesek vezetéksorok a túzokra?

A jól repülő, ám rosszul navigáló, nagytestű madarak esetében az egyik legjelentősebb veszélyforrás az elektromos vezeték, amely észrevehetetlen, vékony pókhálóként, gyakran épp a repülési magasságukban feszül. Ilyenkor a túzokok nem áramütéstől, hanem az ütközés okozta sérülésektől pusztulnak el. Az ütközés ereje a madarak testtömege és a sebesség miatt hatalmas, így ha egy madár nekicsapódik a vezetéknek, legtöbbször el is pusztul.

A vezetékek miatti veszteségeknek csak töredéke jut a természetvédelmi szakemberek tudomására, ám az MME becslése szerint évente akár több tucat túzok is elpusztulhat így. Egy túzokpopulációban egy-két ivarérett példány pusztulása is jelentős vesztség, ami hosszú távon könnyen a populáció csökkenéséhez vezethet. –mondta Halmos Gergő az MME igazgatója.

FireFly a túzokok védelméért

A Magyar Madártani Egyesület üdvözli az E.on – Tiszántúl kezdeményezését, amelynek keretében 40 db speciális, a madarak látáshoz kifejlesztett madárriasztót szerel fel a legveszélyesebb vezetékszakaszra a Hortobágyi Nemzeti Park területén.

A FireFly elnevezésű madárvédelmi eszköz fényvisszaverő, fluoreszkáló felületét a madarak akár ellenfényben is észreveszik, így elkerülhetik a nagy valószínűséggel halálos kimenetelű ütközést.

A Hortobágyi Nemzeti Park területén 100-110 túzok található. Azon a szakaszon, ahová az új FireFly madárvédelmi eszközök kerülnek, az utóbbi években 6 elhullott túzokot találtak a szakemberek.

A Firefly segítségével remélhetőleg nemcsak a túzokok, de más nagy testű madarak, például a tavasszal és ősszel ezrével vonuló darvak is biztonságosan mozoghatnak majd a védett természeti területeken.

A túzok világszerte veszélyeztetett faj

A túzok (Otis tarda) a mérsékelt övi füves puszták lakója, s Európa legnagyobb testsúlyú röpképes madara. A tojók súlya 4-6 kg, az öreg kakasoké akár a 16 kg-ot is elérheti.

A túzok világszerte veszélyeztetett faj, ami Nyugat-Európa legtöbb országából - Spanyolország és Portugália kivételével - már kipusztult. A hazánkban található csaknem 1300 példány Közép-Európa legerősebb állománya, ezért Magyarország szerepe kulcsfontosságú a faj megmentésében. Nem véletlen, hogy hazai védelmét az Európai Unió LIFE Nature kerete is támogatja, olyannyira, hogy a túzokvédelmi program a legnagyobb uniós támogatású természetvédelmi program Magyarországon.

A túzok (Otis tarda) több nemzetközi egyezmény védelme alatt áll, Magyarországon pedig a legmagasabb védelmi kategória óvja: fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...