Újabb veszély fenyegeti a Tátrát!

Sokan jól emlékszünk még, hogy 2004. november 19-én, 2-3 óra leforgása alatt több ezer hektár erdőt tarolt le a rendkívül erős szél a Tátrai Nemzeti Parkban. Ezúttal nem a szélsőséges időjárás, hanem az ember, a szlovák közigazgatás engedékenysége veszélyezteti a Tátrai Nemzeti Park élővilágát.

Az MME szlovákiai BirdLife partnere arról értesített minket, hogy más, új típusú veszéllyel kell szembe néznie a Kárpátok legmagassabb csúcsait rejtő hegységnek. Még a csehszlovák időszakban elsőként megalakult nemzeti park zónahatárait kívánják természetvédelmi szempontból előnytelenül megváltoztatni úgy, hogy azon turisztikai fejlesztéseket lehessen végezni! Elsősorban a sícentrumok bővítése és létesítése a cél a Tátra olyan még érintetlen területein, mint a Poduplaszki-völgy természeti rezervátum (NPR Bielovodská dolina), a Jávor-völgy természei rezervátum (NPR Javorová dolina) és a Surový hrádok. Az érintett területek és a nemzeti park Natura 2000 védelem alatt is állnak!

 
Az aktuális zonáció javaslati térképe
(Forrás: http://www.ekoforum.sk)


A zóna besorolás-váltás az Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) előírásaival is szembe helyezkedik, a  természetvédelmi szempontokat másodrendűvé degradálná, így veszélybe kerülnének többek között a zerge, a mormota, a nyírfajd, a siketfajd legértékesebb élőhelyei a Nyugati-Tátrában. Ez különösen most jelentős probléma Szlovákiában, mikor a Tátrát kivéve a fajdok száma országszerte rohamosan csökken!

A vázolt kormányzati szándék megakadályozására a lelkes szlovák természetvédők életre hívtak egy civil kezdeményezést, melynek részeként nemzetközi peticiót kívánnak eljuttatni a Szlovák Köztársaság Kormányához melyben kérik, hogy: „Akadályozzuk meg a legrégebbi szlovák nemzeti park megsemmisítését!”..

Aki egyetért velük itt tud csatlakozni!

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

     Egyéni és céges adományozás >>

 

     Köszönjük!

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...