Új színes gyűrűs kódokkal jelölik a kék vércséket

A 6 éven át használt kék vércse gyűrűzési rendszerről idén tértek át a LIFE projekt szakemberei a karakteres gyűrűk használatára. Erre azért volt szükség, mert a 4 évig tartó program során a teljes projekt területére tervezett, mintegy 1500 darabos gyűrűkészlet az első két év alatt elfogyott!

 

A gyűrűzött kék vércsékről a LIFE program keretében létrehozott nemzetközi levelezőlistán érkeznek hírek, adatok a hazai madarászok számára Gyakori példa, hogy a megfigyelő csak az egyik lábát látja a madárnak. Az új rendszer azt a célt szolgálja, hogy a madár ezekben az esetekben is azonosítható legyen.

A hazai kék vércse védelemmel foglalkozó LIFE projektben eddig egyedi színkombinációkat használtak, ami 3 színes gyűrűből és egy darab, kóddal ellátott, hagyományos ornitológiai alumínium gyűrűből állt. Mostantól a madár egyik lábára egy ún. karakteres, míg a másikra egy jelölés nélküli színes- és az alumínium gyűrű kerül. Ha azt a lábat sikerül megfigyelni, amin az egy színes és egy alumínium gyűrű van, akkor a gyűrűzés régióját tudja azonosítani a megfigyelő; ha csak a másikat, a karakteres gyűrűvel jelöltet sikerül leolvasni, akkor egyedileg lehet azonosítani a madarat.



A karakteres gyűrűn szereplő felső szám tulajdonképpen egy régiót jelölő kód. Alatta két betű szerepel, melyek az egyedi azonosítást szolgálják. Például, ha csak annyi leírást ad a megfigyelő, hogy "jobb láb alul fekete, bal láb alul AA, a többit nem láttam", az annyit jelent, hogy a madár abból a régióból származó AA "nevű" madár, ahol a bal lábon alul fekete és felül alumínium gyűrűvel jelöltek. (Ld. csatolt ábra és képek a gyűrűs madarakról.) A színek és a kódok mellett tehát a gyűrűk egymáshoz viszonyított helyzete is fontos információt tartalmaz! A külföldről jelentett megkerülések adatait a LIFE program madarászai és az MME szakemberei által működtetett MME Gyűrűző Központ dolgozza fel.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...