2014-03-04 13:28
A madarak számára a tavasz első legnagyobb feladata a fészekanyaggyűjtés, amiben a Madárbarát kert program keretében márciustól mi is segíthetjük őket.
Mit tegyünk ki?
Fészeképítő-anyagnak száraz füvet, kutyaszőrt (vagy fodrásztól beszerezhető hajat) és madártollat kínálhatunk fel a madaraknak. A kistestű énekesek számára az egyik legfontosabb, és települési környezetben egyre kevésbé hozzáférhető fészekbélelő anyag a szőr, amit hajdanán az istálló környékén (akár a lovak, tehenek és szamarak testrére szálva) gond nélkül össze tudtak szedni.
Háztáji állattartás hiányában a kutyát tartó madárbarátok tudnak sokat segíteni, ha a szükségest a hasznossal összekötve a rendszeres szőrkefélés "termékét" ősztől-tavaszig összegyűjtik és tavasszal több helyre, nagyobb mennyiségben is kihelyezik.
A szőrgyűjtés kellékei: egy "lelekes" kutyus (itt éppen Momó, a Jack Russel terrier),
egy gyűjtőzacskó ...
... és egy kefe (Fotók: Orbán Zoltán).
Hova és hogyan tegyünk fészekanyagot?
A legjobb, ha fészekanyagot nagy madárforgalmú helyre, tél végétől az etető, folyamatosan az itató és az odúk közelébe helyezük ki, mert itt a madarak gyorsabban rátalálnak, illetve az odúknál egyben az odúfoglalás sikerét is növeljük.
Fészekanyagdepó itató és odú közelében a talajon.
Fészekanyagcsomó veréblakótelep-odú beülőágára drótozva
(Videók: Orbán Zoltán)
Talajon bokor ágai, a talajba szúrt gallyak közé halmozzuk a száraz füvet, hogy a szél ne tudja elfújni, ágakra vékony, lágy dróttal közözhetjük fel a fészekanyagot, elsősorban a kutyaszőrt. A fészeképítő-anyagot a talajon és az ágakon is feltűnőbbé és a madarak számára vonzóbbá tehetjük a télen gyakori karvalytépésekből gyűjthető madártollakkal.
Trükkös tavaszi fészekanyag-kihelyezés
A fészekanyag ágakra drótozásával az a baj, hogy a kirakáskor feszes, merev hurokban a növényi szálak és a szőr gyorsan fellazul és az egész kihullhat, amint a madarak újabb és újabb adagokat húznak ki ebből. Ezt a problémát küszöbölhetjük ki a következő megoldással.
Hálós kiszerelésű téli madáreleségek (Fotók: Orbán Zoltán). |
Az etetési időszak végére legalább néhány cinkegolyó és "mogyorórúd" műanyag tartóhálója kiürül. Ha nem dobjuk el ezeket, akkor nagyszerű eszközünk lesz fészekanyag zsákos kihelyezésére; nincs más dolgunk, mint a hálót megtömni a szőrrel vagy a hajjal.
A madarak dolgát megkönnyíthetjük, ha a szőrt
a függesztődrót végével kis csomókban
áthúzzuk a háló szemein .
Az így elkészített fészekanyagzsákot bokorra, fára, épületre, erkélyre, az ilyenkor még működő etető és odú beülőágára egyaránt kitehetjük (Fotók: Orbán Zoltán). |
Ennek a megoldásnak további előnye, hogy a szőr, haj és akár a növényi szálak mellet időjárásálló módon teszi lehetővé a toll fészekanyag kihelyezését is, ha a jól kitömött zsákocskába több, kevesebb madártollat is beszúrunk, ami még inkább vonzza a madarakat.
Hálós fészekanyagzsák madártollakkal kevésbé ...
... és jócskán megtűzdelve (Fotók: Orbán Zoltán).
Kis szerencsével - amint arról kollégánk a folyamatosan frissülő
"Most látható a természetben" honlap rovatunkban (a kezdőoldalon balra lefelé
a harmadik mezőben) tegnap beszámolt - a fészekanyagot órákon
belül meglátogathatják a korán fészkelő és a madártollak iránt
nagyon érdeklő őszapók (Fotók: Orbán Zoltán).
Mit ne tegyünk ki?
Ne kínáljunk fel olyan fonott mű- vagy nagyon hosszú szálú anyagokat (ezért kerüljük az arasznyinál hosszabb hajat is, amit vágjunk rövidebbre), melyek szállításkor vagy a fészekbe építve a madarak lábára csavarodva pusztulásukat okozhatja.
A vékony cérna látszólag veszélytelen, azonban ha túl hosszú, a madarak
számára mégis végzetes lehet , amint azt ennek a fekete rigónak a
példája is mutatja (Fotók: Orbán Zoltán).
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (bolt >>), ...
... illetve a kimondottan az odúlakó madarak védelmével foglakozó
kiadványunkat (bolt >>)!
Orbán Zoltán