2013-08-01 09:04
A Vidékfejlesztési Minisztérium elkészítette a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó Vidékfejlesztési Program tervezetét, így megkezdődhet annak társadalmi egyeztetése. Az európai uniós források felhasználásának tervezéséhez kapcsolódóan kiadott Kormányhatározat kilenc operatív programot irányoz elő, ezek egyike a Vidékfejlesztési Program (VP), amelyhez az Európai Unió több mint hárommilliárd euró társfinanszírozást biztosít.
Társadalmi egyeztetés kezdődött hazánk 2014-2020 közötti vidékfejlesztési forrásait meghatározó VP kapcsán. A program olyan természetvédelmi szempontból is kiemelt jelentőségű területalapú támogatásokat tartalmaz, mint pl. a Magas Természeti Értékű Területek (MTÉT) támogatása, vagy a Natura 2000 kompenzációs kifizetések, ezért számunkra sem közömbös, hogy a végleges programdokumentum milyen hangsúlyokat tartalmaz.
Ebben a tervezési folyamatban dől el, hogy a következő közel egy évtizedben mennyi forrás áll majd rendelkezésre a különböző fajvédelmi (túzok, kék vércse) agrár-környezetgazdálkodási célprogramokra. Most van lehetőség új célprogramok indítására is (pl. az apróvadfajok élőhelyi igényeinek kielégítésére), illetve, hogy a régi folyamatokat az új elvárásokhoz igazítsuk (pl. a Natura 2000 területek kifizetési összegeinek emelése).
Európa szerte jellemző a mezőgazdasági biodiverzitás, és kiemelten a mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő madárfajok állományainak helyenként drasztikus méreteket öltő csökkenése, a közösségi jelentőségű élőhelyek állapotának veszélyeztetettsége és a vidéki tájak arculatának általános leromlása.
Mindezek ismeretében aggodalommal állapítottuk meg, hogy a természet közeli földhasználat támogatására csak a keretek 26 %-át kívánja tervezni a Kormányzat, és a hangsúly továbbra is a termelés intenzifikációját szolgáló (a mezőgazdasági biodiverzitásra legtöbbször káros) versenyképesség javító intézkedéseken van (források 42 %-a).
Hangsúlyozni kell emellett azt is, hogy az Európai Unió támogatáspolitikája - beleértve a legjelentősebb költségvetésű Közös Agrárpolitikát - egyre jobban összpontosít a természeti erőforrások kíméletes használatára, és ebben a folyamatban elégtelennek tartjuk a Bizottság által meghatározott minimum szint mindössze 1 %-kal történő meghaladását.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület végig kívánja kísérni a tervezés és társadalmi egyeztetés folyamatát és mindent megtesz a természetvédelmi érdekek hangsúlyos megjelenítéséért. Elkészítettük a Vidékfejlesztési Program 1.0 változatával kapcsolatos véleményünket, mely nyilvános és letölthető innen >>
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |