2010-04-13 08:29
A Magyar Túzokvédelmi Munkacsoport tagjai az idei tavasszal is szinkronizált számlálásokat végeztek a hazai túzok élőhelyeken. A két kijelölt napon a megfigyelők átfésülték a tradicionális területeket túzokok után kutatva. Ebben az évben a második országos számolás hozta meg a szakemberek által várt eredményt, 1482 példányt vettek nyilvántartásba.
A március végén és április elején tartott számlálásokon már hajnaltól a terepen voltak a megfigyelésben résztvevők. Feljegyezték a látott túzok csapatok létszámát, ivarát és korát. Azt is rögzítették, hogy milyen növényeken figyelték meg őket. Ebben az időszakban többnyire gyepeken; lucerna- és gabonaföldeken; ugarokon tartózkodnak a kakasok és a tyúkok, sok időt töltve táplálkozással.
Időnként a kakasok óriási fehér pusztai virágokra emlékeztetnek, ahogy a tojókat csalogatják magukhoz; ezt hívjuk túzokdürgésnek. Ilyenkor még jól láthatóak a puszták tekintélyes madarai a növényzet alacsony magassága miatt, és a tojók sem széledtek még szét tojásaik lerakása végett, ezért lehet ebben az időszakban számba venni őket.
A Dévaványai-síkon kiugróan szép eredménnyel zárult a számlálás! Itt összesen 559 példányt figyeltek meg, ebből 293 volt a kakasok száma. 2010-ben a második helyre került a Duna-völgyi síkság állománya 478 példánnyal. A „bronzérmes” a Hortobágy és Nagykunság lett; itt 147 egyed került a túzokvédők távcsöve elé.
Ha Ön is szeretné látni a puszták félénk madarát gyönyörű nászruhájában, vagy a kakasok dürgését, akkor tartson velünk ökotúráinkon!
Az MME ökotúráiról itt olvashat bővebben.
A felső kis képen dürgő túzok kakas látható (Fotó: Motkó Béla).
Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni
és céges |
Egyéni és céges adományozás >>
Köszönjük!