2013-11-23 23:00
Bár a téli madáretetésnek nincs hivatalos vagy éppen konkrét dátumhoz kötött kezdete, Magyarországon az énekesmadarak etetése hagyományosan az állandósuló éjszakai mínuszokkal kezdődik. Idén november utolsó hetében megérkezik a tél, ezért a madárbarátok tájékozódásának megkönnyítése érdekében az alábbiakban összefoglaljuk a madáretetéssel kapcsolatos legfontosabb és legérdekesebb ismereteket.
Amennyiben Önt részletesen érdekli valamelyik téma, csak kattintson a kékkel kijelölt aktív címre és máris megnyílik a kívánt oldal linkje!
Mivel etessünk?
A téli etetőkön alkalmazott énekesmadár-eleségek három nagy csoportba sorolhatók, és ezek mindegyikét egyszerre érdemes alkalmazni:
Ezeken kívül léteznek alternatív élelmek, illetve etetők is:
A vaj nem csak pótolhatja, de változatosabbá is teheti az etető eleségkínálatát (Videó: Orbán Zoltán) |
Kenyeret, morzsát énekesmadaraknak soha!
Ne tegyünk az etetőbe kenyeret, kenyérmorzsát, mert ezek erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást, akár a madarak pusztulását okozhatják.
A friss kenyér önmagában nem veszélyes az énekesmadarakra (házi veréb). Gondot az okoz, ha ezt nem frissen eszik (ezt pedig az etetőn nem vehetjük biztosra), a vizes és állott, erjedő vagy penészes kenyértészta viszont már bélgyulladást okozhat (Fotó: Orbán Zoltán). |
Miért fontos az etetés folyamatossága?
A madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára, évről-évre akár messziről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni, ezért ha váratlanul abbahagyjuk az eleség pótlását, rengeteg madarat hozhatunk nehéz helyzetbe. Az etetőre járó kistestű, gyakran alig 4,5 - 10 gramm (!) körüli testtömegű madarak számára -10 Celsius alatti hőmérsékleten a túlélés gyakran arról szól, tartalékaik csak arra elegendőek, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, például azért, mert nem töltöttük fel az etetőt, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán.
Etetőtípusok és etetőhelyek
A kihelyezés módja és működési elve szerint számos etetőtípust különböztetünk meg. Az etetőre látogató madarak közül több is, például a rigók, a vörösbegy és a magevők jobban szeretnek a talajon táplálkozni, míg mások inkább a talajszint felet vagy kimondottan az ágak között (például a királykák és az őszapók) érzik jól magukat, ezért az etetőkön lehetőleg több szinten is kínáljuk fel az eleségeket.
- Talajetető >>
- Tálcás etető >>
- Dúcetetők >>
- Függő etetők >>
- Ablak- és ablakpárkány-etetők >>
- Téli madárvédelem az ablakpárkányon >>
- Macskák elleni védekezés >>
Vörösbegy talajetetőn (Videó: Orbán Zoltán). |
Az etetők kiegészítő berendezései
- Az etetőn mindig itassunk is! >>
- A madárodúk szerepe az etetőnél >>
- Tálcás porfürdő enyhe napokra >>
Nagy fakopáncs etető itatóján (Videó: Orbán Zoltán). |
A madarak viselkedése az etetőn
- A madarak etetőlátogatási szokásai >>
- Vonulás helyett áttelelő rovarevők az etetőn >>
- Jó, ha ismerjük - az etetők asztalközössége >>
- Miért fontos a verebek etetése?! >>
- Rigó etetőtisztások a hóban >>
Egyre gyakrabban tűnnek fel az etetőkön áttelelő barátposzáták is (Videók: Orbán Zoltán). |
További információk az etetéssel kapcsolatban
- Teendők a behavazott kertben >>
- Etetőkészítés >>
- Etetők és itatók a turizmusfejlesztésben és a környezeti nevelésben >>
- Az etetés befejezésének időzítése >>
Amennyiben részletesebben is érdekli a panelerkélyen, a ház körül és a kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk figyelmébe a Madárbarátok könyvét (részletek >>)! |
Minden madárbarátnak köszönjük a téli etetéssel nyújtott segítségét és egyben sok izgalmas megfigyelési élményt is kívánunk!
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |
Orbán Zoltán