Szorgos mezőőrök munkában

Az idei rendkívül erőteljes mezei pocok gradációt hatékonyan fékezik a kék vércsék, vörös vércsék, parlagi sasok, egerészölyvek és pusztai ölyvek, sárgalábú sirályok, gólyák, nagy kócsagok, vetési varjak, molnár görények, menyétek és rókák.

Erős mezeipocok-fertőzés, tarra rágott lucernatábla (Fotó: Kotymán László és Dr. Palatitz Péter).


A ragadozók, legyenek madarak vagy emlősök, tonnaszám pusztítják el a mezei kártevőket naponta. A pockok a vércsetelepek környékén nem is voltak képesek számottevő kárt okozni a mezőgazdasági kultúrákban, másutt viszont akár tarra rágták a lucernásokat.

A költésellenőrzések során több mint 250 költőládát és mintegy 350 vetési varjú fészket vizsgáltunk át a kékvércse-védelmi LIFE+ program Vásárhelyi- és Csanádi-pusztai projektterületén. A korai költéskezdés miatt a vörös vércsék első fészekaljai már május 19-én röpképesek voltak. Május végén nem volt ritka a kirepülés előtt álló 6–7 fiókás, sőt kivételesen akár 8 fiókás fészekalj sem. Hozzájuk hasonlóan a kék vércsék is két–három héttel korábban kezdtek költésbe. Az első kék vércse tojás lerakása minden eddig ismert időpontnál korábbra, május elsejére datálható. Szokatlanul nagy, akár hatfiókás fészekaljakat nevelnek a csókák is. Az erdei fülesbaglyok 7–9 tojásos fészkekkel indítottak, és mostanára a második költésüket fejezik be. A május végi fészekellenőrzéskor már 190 vörös vércse, 104 kék vércse, 10 erdei fülesbagoly és 70 csóka fészekalját találtuk a ládákban és a természetes fészkekben, és ez a szám folyamatosan emelkedik, hiszen a korai költéskezdés ellenére a vércsepárok egy része a korábbi évekhez hasonlóan később tud fészket foglalni, és akár augusztus közepéig is fiókát nevel.

A fejlettség különböző állapotában lévő, vörös vércse, csóka és erdei fülesbagoly fészeklajak (Fotók: Kotymán László).
A fejlettség különböző állapotában lévő, vörös vércse, ...

A fejlettség különböző állapotában lévő, vörös vércse, csóka és erdei fülesbagoly fészeklajak (Fotók: Kotymán László).
... csóka és erdei fülesbagoly fészeklajak.

Tojásos kékvércse-fészkek (Fotók: Kotymán László).
Tojásos kékvércse-fészkek (Fotók: Kotymán László).

Lakott vércse költőládák (Fotók: Kotymán László).
Az „egy fán több fészekalj történet” folytatódik
(Fotók: Kotymán László).

 

A rendelkezésre álló nagyszámú költőláda ellenére idén minden alkalmas helyen találtunk fészekaljakat. A vércsék a bőséges táplálék hatására szarka és dolmányos varjú fészkek mellett kikorhadt fatörzsek üregeit, sőt, akár alacsonyan épült örvös galamb fészkeket is elfoglaltak.

A bőségesen rendelkezésre álló költőládák ellenére ez a vörös vércse pár kikorhadt fatörzsben neveli fészekalját (Fotó: Solt Szabolcs).
A bőségesen rendelkezésre álló költőládák ellenére ez a vörös vércse pár kikorhadt
fatörzsben neveli fészekalját (Fotó: Solt Szabolcs).

 

Mezőgazdasági munkák és táplálék-monitoring a Kék vércse Life+ táblákon
A Körös-Maros Nemzeti Park a Vásárhelyi-pusztán saját állatállományának takarmány ellátása miatt termeszt kukoricát, árpát, zabot, lucernát és évelő rozst kisparcellákon. Ezeken a mezőgazdasági táblákon folyik ugyanakkor a kék vércsék potenciális táplálékállatainak vizsgálata is. Elmúlt év szeptemberében vetették el az évelő rozst, a lucernát és a búzát, az idén, március végén a tavaszi árpát és a zabot, májusban a kukoricát. Május második felében lekaszálták a lucernát és az évelőrozs-táblákat.

Kisparcellás művelés: kukoricavetés (Fotó: Kotymán László).
Kisparcellás művelés: kukoricavetés.

Kisparcellás művelés: évelő rozs kaszálása (Fotó: Kotymán László).
Kisparcellás művelés: évelő rozs kaszálása.

Kisparcellás művelés: évelő rozs bálázása (Fotók: Kotymán László).
Kisparcellás művelés: évelő rozs bálázása. A széna a szürkemarha-gulya téli
tápláléka lesz (Fotók: Kotymán László).

 

Kotymán László - Solt Szabolcs

 

A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926)
programot az Európai Unió LIFE alapja támogatja.

A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926) program
partnerei: a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (projekt koordinátor),
a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság,
a Magyar Természettudományi Múzeum, a Raptor Protection of Slovakia és a
The State Nature Conservancy of the Slovak Republic

www.falcoproject.eu

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...