Szemléletformálás egy „nem szeretem élőlénnyel”

Tematikus rendezvénynek lehettek részesei a Fővárosi Állatkertbe látogatók április 3. hetében. Az alkalom mottója a Föld napja és egy Uniós program keretében életre hívott Kék bolygó elnevezésű nemzetközi esemény volt. Hazai vonatkozású különlegesség, egy kevéssé ismert, védett kígyónk lett a tematika kiemelt eleme és hívószava: a Rákosi vipera.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) LIFE+ pályázati támogatású programja, a rákosi vipera védelmét tűzte zászlajára. A 2009 januárjában indult 5 éves program egyik kiemelt partnere a Fővárosi Állat– és Növény Kert, ahol idén nyáron - részben a program finanszírozásában - önálló Mérgeskígyó Házat is avatnak, bemutatva a rákosi viperát és a hozzá kapcsolódó védelmi tevékenységet is.

Az áprilisi tematikus hét bevezető rendezvénye volt a programban tervezett együttműködésnek, aminek keretében különös hangsúlyt fektettünk a témával kapcsolatos szemléletformálásra, a széles körű ismeretterjesztésre és nem utolsó sorban a mérges kígyókkal, illetve a hazai vipera fajokkal kapcsolatos téveszmék helyreigazítására. A hét folyamán közel 32 000 gyermek és felnőtt látogatott el hozzánk, az iskolai és óvodai pedagógusok is szép számmal, közel 1 400 fővel képviseltették magukat programunkon csoportjaikkal.

 


Rákosi vipera stand a Fővárosi Állatkertben
Fotó: Halpern Bálint

Április 22-én, a Föld napján a zuglói Szent István Király Zeneiskolából 48 6-fős iskolai csoport látogatta meg standunkat, akik számára az Állatkertben kitöltendő "vipera vetélkedő" volt a záró játéka a több eseményre épülő Talpalatnyi Zöld elnevezésű versenyüknek. Az immár 10. éve meghirdetett játékos verseny díjátadóján Halpern Bálint, a Rákosi vipera LIFE+ program vezetője hasznos könyveket és DVD-ket tartalmazó ajándékcsomagot adott át az első helyezett csapat tagjainak.

A tematikus hét sikerét látva, bízunk benne, hogy a Kiskunságban épített Rákosivipera-védelmi Központunk Látogató Központ funkcióval való bővítése, illetve a hamarosan megnyíló Mérgeskígyó Ház sokakat fog vonzani és ideális célpontja lehet az iskolai tanulmányi kirándulásoknak, új szempontokat megjelenítve a környezeti nevelés és a szemléletformálás területén.

Olvasson még többet az MME környezeti neveléséről!

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...