Szabadon engedik a mérgezésből felgyógyult sasokat

Mint korábban hírül adtuk a közelmúltban újabb tragikus esetek sorozata történt, így az elmúlt két évben egyre jobban elharapódzó mérgezési hullámnak már 44 fokozottan védett sas esett áldozatul.

Húsz nap alatt négy látszólag egymástól független bűncselekmény során összesen 11 mérgezett sas (5 parlagi és 6 rétisas) került kézre, amelyek közül 7 még életben volt, amikor a Magyar Madártani Egyesület (MME) és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei legyengülve rájuk találtak. Ezek sürgős állatorvosi ellátásban részesültek, de sajnálatos módon három példány már menthetetlen állapotban volt, és a kezelések ellenére elpusztult. A négy túlélő (3 parlagi- és 1 rétisas) a Fővárosi Állat- és Növénykertben lábadozik, amelyek közül három példány állapota bizalomkeltő, és ezek nagy valószínűséggel mind elengedhetőek lesznek.

Az elengedésre a Bükki Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó védett pusztán kerül sor, amely megfelelő és biztonságos élőhelyet nyújt az itt telelő sasok számára, hiszen innen még nem jeleztek mérgezett ragadozómadarakat, és a másik jelentős veszélyforrásnak számító elektromos oszlopok nagy részére is már madárvédelmi szigetelők kerültek.

Helyszín: Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzet

Találkozó: Hotel Fauna, Besenyőtelek, január 24. (csütörtök), 11:00 (a program vége 12:30)

Megközelítés: Budapest vagy Miskolc felől az M3-as autópályán Füzesabonyi lehajtóig (115-ös km), majd a 33-as úton Tiszafüred felé. A Hotel Besenyőtelek és Poroszló között található.

Résztvevők:

Sándor István, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója
Duska József, a Bükki Nemzeti Park igazgatója
Bagyura János, Ragadozómadár - védelmi programvezető, MME
Dr Soós Endre, főállatorvos, Fővárosi Állat és növénykert

Szervezők:

Általában rendkívül összetett az egy-egy mérgezési ügy hátterében levő összes tényező, így szükség van az összes fő érdekcsoportot magába foglaló ötszereplős összefogásra.

- a civil- (MME) és állami (BNPI és HNPI) természetvédelmi szervezetek,

- a vadászati szervek (OMVK),

- rendőrségi szervek (jelen esetben a nyomozást folytató Jászberényi Rendőrkapitányság),

- a növényvédőszerek forgalmazását és felhasználását ellenőrző, valamint azok tetemekből történő kimutatását végző Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalok (MGSZH),

- és a mérgezett, de még élő madarak gyógykezelést ellátók (FÁNK).

Háttér

1998 óta összesen 72 fokozottan védett és 625 védett madár esett bizonyítottan mérgezés áldozatául hazánkban, amelyek természetvédelmi értéke meghaladja a 77 millió forintot. Különösen kritikussá vált a helyzet az elmúlt két évben, amióta minden korábbinál nagyobb mértékű pusztítást jelentettek országszerte a természetvédelmi szakemberek. 2006 áprilisa óta 23 parlagi-, 16 réti-, egy szirti sas, valamint egy vándor- és egy kerecsensólyom is mérgezéses tünetekkel került kézre, amely madarak természetvédelmi értéke 41 millió forint. Legkritikusabban a parlagi sast érintették a mérgezések, hiszen a megtalált 23 példány a tavalyi egész európai uniós szaporulat mintegy ötödét teszi ki!

A felderített mérgezéseket minden esetben bizonyítottan illegálisan használt növényvédő szerek okozták, amelyeket legtöbbször szándékosan raktak csaliként kihelyezett állattetemekbe a különböző szőrmés és tollas ragadozók irtására. Sajnos biztosan kijelenthetjük, hogy a felderített esetek csak kis részét képezik a valódi pusztításnak, így a közelmúltban elharapózott mérgezési hullám az elmúlt évtized egyik legsúlyosabb természetvédelmi károkozásának számít Magyarországon.

A MME és a nemzeti park igazgatóságok szakemberei, a rendőrséggel, a növényvédelmi és vadászati hatóságokkal együttműködve fokozott figyelmet fordítanak a mérgezéses esetek felderítésére, és mindent megtesznek azért, hogy megállítsák ezeket a bűncselekményeket, és az elkövetők megkapják méltó büntetésüket.

A sasokról

Mind a parlagi-, mind a réti sas fokozottan védett faj, egyetlen példány természetvédelmi értéke egymillió forint. Rétisasból 150, míg parlagi sasból mindössze 83 pár költ Magyarországon, azonban ez utóbbi fajból így is nálunk található az Európai Unió állományának 60%-a. A sasfajok magyarországi védelmét 1980 óta az MME koordinálja, együttműködve a nemzeti park igazgatóságokkal és számos önkéntessel.

Kérjük amennyiben több ragadozómadár tetemeket találnának közel egymáshoz, azonnal értesítsék a Madártani Egyesületet, hogy a további pusztulásokat megelőzhessük!

Email: mergezes@mme.hu

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...