Sasfiókák megmentése közös összefogással

Civil és állami természetvédők az Észak Magyarországi Áramszolgáltató NyRt. (ÉMÁSZ NyRt.) kosaras emelőgépének a segítségével mentettek ki három fiókát egy kidőléssel veszélyeztetett parlagisas-fészekből.

 A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) munkatársai a múlt hétvégén a Borsodi Mezőségben végezték a parlagisas-fiókák jelölését, amikor felfedezték, hogy az egyik háromfiókás fészket tartó fát kidőlés fenyegeti a viharos erejű szél. A mintegy 15 méter magas nyárfa töve egy korábbi gyújtogatás során megégett és meggyengült, így a fának az erős szélben már több méteres kilengése volt. A természetvédők úgy ítélték meg, hogy a fa bármelyik pillanatban kidőlhet, ami nagy valószínűséggel a fiókák halálát okozta volna. Tekintettel arra, hogy az áramszolgáltatóval jó kapcsolat ot ápolnak, most is tőlük kértük segítéget.

 
Az ÉMÁSZ NyRt. kosaras emelővel rendelkező munkagépével néhány órán belül a helyszínre ért és a szakemberek biztonságosan kiemelhették a három darab hathetes fiókát a veszélyeztetett fészekből. A fiókákra jelölőgyűrű került, hogy később is azonosíthatóak legyenek, majd áthelyezték őket egy mintegy 100 méterre található mesterséges fészekbe. A madarászok ezt követően tisztes távolból figyelték a szülő madarak viselkedését és örömmel konstatálták, hogy azok elfogadták a kényszerű költöztetést, és folytatták fiókáik etetését az új lakhelyükön is. Remélhetőleg az új stabil fészekben már átvészelik a fiókák az elkövetkező három hetet, miután már maguk is szárnyra kelhetnek.

 
Parlagi sas fióka
Fotó: Horváth Márton



Háttér

A parlagi sas fokozottan védett madarunk, eszmei értéke példányonként egymillió forint. Az Európai Unió állományának 60%-át teszi ki a hazánkban költő mintegy 100 parlagisas-pár, így a faj európai megőrzésében kulcsfontosságú szerepünk van.

A faj védelmével foglalkozó MME és a nemzeti park igazgatóságok már több évtizede együttműködnek az áramszolgáltató vállalatokkal a madarakat fenyegető áramütések elhárítása érdekében, de ez volt az első eset, hogy egy áramszolgáltató parlagisas-fiókák közvetlen megmentésében segédkezett.

 




Támogatta Izland, Liechtenstein és Norvégia, az EGT Finanszírozási Mechanizmuson és a Norvég Finanszírozási Mechanizmuson keresztül.
 
 
 
 

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...