2013-09-19 13:55
A tömeges őszi gyülekezés a kék vércsék egyik jellegzetes viselkedése. Augusztus közepétől a szeptemberi vonulásig nap közben a madarak kisebb csapatai sok helyen megfigyelhetőek, amint egy-egy gabonatarló felett szitálva zsákmányolnak vagy a rögökön ülve tollászkodnak.
Ezek a csapatok azután éjszakára összeverődnek, így a síkvidékek kevéssé zavart facsoportjaiban akár több ezer madár is együtt tölti az éjszakát. A falcoproject.eu megfigyelői tizedik éve követik nyomon a jelenséget és számlálják heti rendszerességgel a kék vércséket.
Az őszi vonulásra való felkészülés alatt a vércsék sokat vadásznak gabonatarlókon (Fotó: Michele Mendi Po-delta, Olaszország) |
Az eddigi rekord 34 helyen mintegy 9000 példány, melyet 2009. szeptember 16-án sikerült megfigyelni. Az idei évben a rekord-döntés vélhetően elmarad, de így is sikerült beállítani a mindenkori ezüstérmes helyezést. A Kárpát-medencében 2013. szeptember 18-án közel 7700 kék vércse éjszakázott 31 különböző helyen. Napokon belül elkezdődik az intenzív vonulás, két héten belül a vércsék túlnyomó többsége elhagyja régiónkat, hogy 8000 kilométeres vándorútja végén Afrika déli részében töltse a telet.
Az éjszakázó helyek környékén alkonyatkor csapataik akár több ezres tömegekké állnak össze (Fotó: Orbán Zoltán) |
Az éjszakázó helyre való behúzás előtt sokszor elektromos vezetékeken is megfigyelhetőek, akár a fecskék (Fotó: Palatitz Péter, Jászság, Magyarország) |
A hosszú út előtt a vércsék egy hónapot szánnak a felkészülésre; ilyenkor pótolják a megerőltető fiókanevelés során elvesztett zsírpárnákat és befejezik a legfontosabb tollaik vedlését.
További hírek a kék vércse védelmi program hivatalos oldalán (www.falcoproject.eu) és a Facebook-on (https://www.facebook.com/pages/Falcoproject/564702320223921).
szöveg: Palatitz Péter
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |
Az MME 'A kék vércse védelme a Kárpát-medencében' programját az Európai Unió LIFE alapja támogatja (LIFE11/NAT/HU/000926). A projektben az MME partnerei: A Bükki és Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságok, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Szlovák Ragadozómadár-védelmi Egyesület és Szlovákia Természetvédelmi Hivatala |