2013-10-17 11:25
Szeptemberben több mint egy tucat védett és fokozottan védett ragadozó madár tetemére bukkant a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) természetvédelmi őrszolgálata Bács-Kiskun megyében. A 20 elpusztított madár miatt a mostani eset önmagában is kiugrónak számít, ráadásul a 16 barna rétihéja és egy egerészölyv mellett három fokozottan védett, példányonként egymillió Ft természetvédelmi értékű kerecsensólyom is az áldozatok között volt!
Egyre korábban kezdődik ...
Az elmúlt években a téli időszakban derült fény a legtöbb ragadozómadár-mérgezéses esetre, a tapasztalatok azonban sajnos azt mutatják, hogy a „szezon” évről-évre korábban kezdődik. Az időpont- és helyszínválasztás semmiképpen nem tekinthető véletlenszerűnek, ami egyben utal az elkövetők szándékára (nem egy-két, hanem minél több madár elpusztítása a cél), illetve a szakmai jártasság miatt a tettesek lehetséges körére is.
Ősszel jelentős számú ragadozó madár érkezik hazánkba telelni (Videó: Orbán Zoltán) |
Járulékos veszteségek is
Önmagában minden madármérgezéses eset elkeserítő, a helyzet azonban sokkal rosszabb, ha egy kicsit az adatok mögé nézünk. A hír bevezetőjében olvasható, hogy az elhullott madarak között három fokozottan védett kerecsensólyom is volt. Ez azért különösen szomorú, mivel ez a faj nem dögevő, azaz elvileg nem kellene áldozatául esnie a tetemekbe rejtett mérgeknek. A helyzet azonban az, hogy ez a rendkívül jól repülő sólyom kleptoparazita - azaz bukórepüléssel terrorizálva a nagyobb, kevésbé fordulékony ragadozó madarakat, főleg a rétihéjákat, elveszi azoktól a táplálékot (lásd a lenti videót). Ha pedig ez történetesen egy mérgezett húsdarab, akkor a kerecsen is elpusztulhat.
Kerecsensólyom zsákmányrablása (Videó: Orbán Zoltán) |
Zajlanak a vizsgálatok
A helyszínelés során, melyet a Nemzeti Nyomozóiroda (NNI), az MME és a KNPI munkatársai közösen végeztek, sikerült megtalálni a csalinak használt, méreggel preparált tojásokat is. A Fővárosi Állat- és Növénykertben történt vizsgálat után a tetemeket és egyéb mintákat átszállították a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állategészségügyi Diagnosztikai Intézetébe (Nébih-ÁDI), ahol ezek analitikai elemzését végzik. Az előzetes adatok alapján most is, mint szinte minden alkalommal, egy egész Európában tiltott, az emberre is különösen veszélyes méreganyagot használtak az elkövetők. A szer felelőtlen tárolás és használat esetén könnyen végzetes emberi balesetet okozhat (amihez egy kristálycukor-szemcsényi adag is elegendő), sőt akár vadhúsba is bekerülhet.
Rövidfilm a parlagi sasok mérgezéséről (Videó: termeszetfilm.hu) |
Nem hatékony a számonkérés
Magyarországon – annak ellenére, hogy európai szinten sajnos vezető helyen szerepelünk a madarak ellen elkövetett mérgezéses és egyéb bűncselekmények számában – a mai napig senkit nem ítéltek jogerősen letöltendő börtönbüntetésre hasonló bűncselekményekért. Az új Btk.-ban az orvvadászat már önálló bűncselekmény, így az elkövetők „méreggel visszaélés”, „természetkárosítás” és „állatkínzás” mellett orvvadászattal is gyanúsíthatóak, és elzárással, öt, illetve két évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatóak. A lakosság harmada az ilyen esetek kapcsán nem tartja túlzónak a börtönbüntetés kiszabását sem (részletek >>).
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |
Az MME parlagisas-védelmi programját és mérgezésellenes kampányát az Európai Unió LIFE alapja támogatja (LIFE10NAT/HU/000019). A projektben az MME partnerei: a Hortobágyi, Bükki és Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságok, a Nemzeti Nyomozóiroda, az Országos Magyar Vadászkamara, a Fővárosi és a Jászberényi Állat- és Növénykert, valamint a Természetfilm.hu Egyesület. www.parlagisas.hu |
Orbán Zoltán
A felső kis képen mérgezett egerészölyv
látható (Fotó:Galgóczy Zoltán)