Partifecske költőfalak rekonstrukciója növényzettisztítással

A függőleges földfalakban fészkelő partifecskék fészkelőhelyeit nem csak az erózió, a feltölt(őd)és és a költési időszakban végzett illegális homokkitermelés fenyegeti, a növényzet felnövekedése ugyancsak élőhelyvesztést eredményez

 

A partifecskéknek növényzetmentes, szabad légi megközelítésű falfelületre van szükségük ahhoz, hogy költeni tudjanak. A növényzet nem csak a be- és kirepülést akadályozhatja, de a ragadozók (kígyók, patkányok, menyétfélék) feljutását is lehetővé teszi a fészkekhez.

 Partifecske pár a költőüreg bejáratánál
(Fotó: Dr. Szép Tibor).

 

Mit tehetünk?
Ahol ezt a körülmények, a tulajdonosi viszonyok és a biztonsági szempontok is lehetővé teszik, a földfalakat a sarjnövényzet visszavágásával egyszerűen és gyorsan (ahhoz képest, mintha a partfalat is nekünk kellene kialakítani) visszaadhatjuk a madaraknak. Különösen azokon a helyeken érdemes ezt megtennünk, ahol a bokrok és a fa sarjak mögött még láthatók az egykori fészeküregek. Ezeket a helyeket a madarak egyszer már belakták, ezért jó esély van arra, hogy az akadályok eltűnésével ismét birtokba veszik - ha gyorsak vagyunk, és egy-két héten belül megtesszük, akkor akár még az idén is.
 

A problémát többnyire nem a nehezebben eltávolítható nagyobb fák, a vastag fatörzsek okozzák - ezek legtöbbször amúgy is a faltól távolabb állnak és ezért nem kell kivágni őket -, hanem a költőhelyet elfedő vékonyabb újulatok és ágak. 

 
 A felnövekvő növényzet nem csak a költésre alkalmas
alacsonyabb árokpartokat, ...

 

 ... de a magas ...

 

 
 ... partfalakat is alkalmatlanná teszi az itt fészkelő madarak számára, ...

 

 
 ... mert akadályozza a szabad berepülést, ... 

 

 ... a költőüregek megközelítését. ...

 

... Ilyenkor a sarjak visszavágásával, szükség esetén a lejtősre erodálódott
partfal függőlegesre faragásával és költőüreg-kezdemények (ökölnyi
mélyedések) kialakításával a falak visszaadhatók
a madaraknak. 

 

A partfalak is bekapcsolhatók az ökoturizmusba
Amint arról egy előző írásunkban beszámoltunk, a 2010. év madarai - a fecskék - jó lehetőséget kínálnak a turisztikai élménykínálat bővítésére (részletesen >>). Ez alól a partifecskék sem kivételek, amit az az MME új tokaji partifecske sétahajós programja is jól szemléltet.

Mindenkit szeretettel várunk 2010. május 8-9-én Tokajba, ahol
Európában egyedülálló sétahajós túrákat szervezünk az
utolsó megmaradt természetes költőtelepekre
(részletek >>). 

 

Azokon a szerencsés településeken, ahol a földrajzi adottságok ezt lehetővé teszik, a sokszor több száz méteres löszfalakban akár vendégcsalogató fecsketelepek is kialakíthatók, jól bekapcsolhatók a madárbarát településfejlesztésbe és a fecskék védelmébe.

 Az olyan helyeken, mint a képeken látható Pest megyei Úri, ... 

 

 
 ... ahol a települést átszelő út két oldalán ...

 

 ... jelentős partfalak találhatók, a felnövekedett növényzet visszavágásával
ezek legalább egy része könnyen és néhány nap alatt
visszaadható a fecskéknek. ...

 

 ... Természetesen ehhez a faltól távolabb álló, településszépítő
dekoratív díszfákhoz nem kellene hozzányúlni
(Fotók és szöveg: Orbán Zoltán).

 

 

Kapcsolódó cikkek, oldalak 

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

 

     Egyéni és céges adományozás >>

 

Köszönjük!

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...