Önkénteseket keresünk ragadozómadár-védelmi programokra

Az MME harminc éve foglalkozik ragadozómadarak védelmével, és ez alatt az idő alatt gyakran besegítettek önkéntes természetvédők, madárvédők is a munkába. Az elmúlt 25 évben például csaknem 1700-an vettek részt a kerecsensólymok fészkinek őrzésében, és részben nekik köszönhető, hogy a fokozottan védett madarak száma 6-7-szeresére nőtt azóta.


Fotó: Fatér Imre

Idén a vándorsólyom, a kerecsensólyom, hamvas rétihéja és vörösvércse-védelmi programjainkhoz csatlakozhatnak az érdeklődők. A fészekőrzési munka tavasszal kezdődik. Az önkéntes madárvédők legfontosabb feladata a fészkelés zavartalanságának biztosítása, vagy - amennyiben ez nem lehetséges - a szervezők értesítése. Az önkénteseknek vezetniük kell egy naplót is, amelyben leírják a madarak viselkedését. A látvány és az élmény garantált! A ragadozók sokszor elképesztő légi akrobatikát mutatnak be, felejthetetlen perceket szerezve a szemlélődőknek. A programok ingyenesek, de felszerelésről a legtöbb esetben a jelentkezőknek kell gondoskodniuk.

Fontos! A különböző akciókhoz különböző szintű terepi tapasztalat (pl. fajfelismerés, táborozási ismeretek), fizikai állóképesség (pl. hegymászás, gyaloglás) szükséges, illetve az egyes akciókban való részvételhez szükséges idő is eltérő. A jelentkezés elfogadásáról ezért mindig az adott program vezetője dönt, a jelentkezővel történt konzultáció után!

Egyes programok esetében a jelentkezés sorrendje dönti el, hogy adott időpontban ki vehet részt a programban. Érdemes ezért minél előbb jelentkezni!

Vándorsólyom őrzés a Visegrádi-hegységben
Kerecsensólyom-őrzés a Gerecsében
Hamvas rétihéja-védelmi tábor
Nappali ragadozómadár vonulás kutatás
Vörös vércse állományának felmérése és védelme Budapesten

Ha nincs lehetősége önkéntes munkát végezni, de szeretne többet megtudni a madárvédelemről, és szeretne részese lenni Magyarországon legnagyobb természetvédelmi szervezete életének, csatlakozzon a Magyar Madártani Egyesülethez.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...