BirdLife International petíció a máltai vadászat ellen

A BirdLife által életre hívott máltai petíció az illegális vadászat ellen, több mint 22 000 aláírást kapott egyetlen hét leforgása alatt. A nemzetközi kampány a máltai miniszterelnököt, Lawrence Gonzit veszi célba, s követeli hogy maradéktalanul tartsák be a vadászati törvényt és a tavaszi vadászat ne legyen többé engedélyezve Máltán.

„Bár a BirdLife elsősorban saját tagjait célozza ezzel az alig egy hete indult petícióval, mégis már a világ minden tájáról érkeztek támogató visszajelzések. Mindemellett, a közvéleménykutatások is azt mutatják Máltán, hogy a lakosság elsöprő többsége erősen ellenzi a vándormadarak illegális vadászatát és a tavaszi vadászat nem fenntartható gyakorlatát.” – mondta Joseph Mangion, a BirdLife málta elnöke.

A BirdLife máltai partnerszervezete már 2008-ban előterjesztett egy részletes beszámolót a miniszterelnök hivatalának az illegális vadászat kezelésére. Válasz azóta sem érkezett. A szervezet újra benyújtja az indítványt a következő napokban.

„Reméljük, hogy Dr Gonzi figyelembe fogja venni az Európai Bíróság döntését a tavaszi vadászatról, amelyben elmarasztalta Máltát a Madárvédelmi Irányelv megszegésében, és nem fogja megkockáztatni, hogy az állam másodszor is a Bíróság elé kerüljön. Ha ez megtörténik akkor az államnak súlyos bírsággal kell szembe néznie, amelyet az adófizetők pénzéből fizethet csak ki.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kéri tagjait és a madarakért aggódókat, hogy támogassák nemzetközi szervezetünk kampányát. Az hogy Máltán sikerül –e visszaszorítani az illegális vadászatot nagyban befolyásolja hazánk madarainak a sorsát is, mivel jelentős számban vonulnak a mi madaraink is Máltán keresztül. Ezen felül az összefogás hatással lehet arra, hogy az egész Mediterráneumban hogyan alakulnak a vadászati szokások.

 

Háttér
A nemzetközi madárgyűrűzési adatbázisban 35 ország 75 madárfajának több száz egyede szerepel azzal a megkerülési okkal, hogy Máltán lelőtték. A valós pusztítás azonban sokkal nagyobb, hiszen minden évben vonuló védett madarak ezreit mészárolják le illegálisan a szigetországban. Így például 2009 szeptemberében egyetlen helyen elrejtve több mint 200 madár, nagyrészt ragadozómadarak tetemét találták meg a szigeten dolgozó természetvédelmi szakemberek.

A hét folyamán bővebb anyaggal jelentkezünk, s olvashatnak a hír hazai vonatkozásairól is!

 

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

     Egyéni és céges adományozás >>

 

     Köszönjük!

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...