2009-10-08 12:12
Hazánkban összesen kettő mérgeskígyó faj él, a keresztes vipera és a rákosi vipera. A rákosi vipera 1974 óta élvez természetvédelmi védelmet, mivel egyedszámuk a változó mezőgazdasági területek és művelési formák, a félreértések és téves hiedelmek miatt elkövetett pusztítások miatt drasztikusan lecsökkent. Neve sokakban ma is félelmet kelt.
„Fontosnak tartjuk, hogy legyen lehetőség az esetleges ellenérzések eloszlatására. A tematikus nap a "nem szeretem állatok" megismerésére és a szemlélet formálására ad lehetőséget. Ezáltal egy lépéssel közelebb vihetjük az érdeklődőket ahhoz, hogy ugyanúgy tekintsenek egy kígyóra, mint bármilyen bűbájos állatra, akiket mindenki szeret. Sok estben a szülőket kell nevelni, és innen már egyenes út vezet a gyerekekhez; esetenként ez fordítva működik, egy érdeklődő, gyerek tud hatni a szülőre.” – mondta Herbót Erzsébet, a Rákosi vipera LIFE + program terepi foglalkozásokért, környezeti nevelésért és önkéntes koordinációért felelős kolléganője.
A Fővárosi Állatkertben október 5-től kezdődő tematikus hét záró napja lesz a Rákosi vipera Napja október 11-én, vasárnap. Az MME és a Rákosi vipera LIFE + képviselői egész héten várják a faj és a hazai természetvédelem iránt érdeklődőket!
Munkatársaink és önkénteseink általános felvilágosítást adnak a rákosi viperák hazai helyzetéről, élőhelyükről és életmódjukról; ismertető füzeteinkből részletesen is tájékozódhatnak tevékenységünkről, ami az európai programok között bekerült a "Best of the Best" idei válogatásába! A gyerekeket és szüleiket játékos vetélkedővel és nyereményekkel várjuk, az óvodai és iskolai pedagógusok számára önálló ismertetőt állítunk össze. A gyerekek szemléletformálásának különösen nagy figyelmet szentelünk, saját szórólapot készítettünk számukra és játékos foglalkozásunk keretében együtt is készíthetünk „igazi” viperát papírból!
„Érdemes közelebbről is megismerni ezt a különleges állatot! Ez a faj a Kárpát-medencében egy kisebb erdélyi populáció mellett csak itt, a Hanságban és a Kiskunságban fordul elő. A védelem nemzetközi támogatást is élvez, Európa szerte elismerik azt a projektet, azt a munkát és tematikát, amivel már több mint 5 éve dolgozunk. Sokat teszünk azért is, hogy az élőhely-rekonstrukció a többi védett faj életterét is növelje.” – mondta Halpern Bálint, a Rákosi vipera LIFE + program vezetője.
A tematikus naphoz a következő városok csatlakoztak:
- Budakeszi,
- Győr,
- Jászberény,
- Kecskemét,
- Nyíregyháza,
- Szeged,
- Veszprém (tábla kihelyezéssel csatlakozott).