Nemzetközi siker - a kék vércsékről írt magyar könyv nyerte el egy brit szakmai szervezet első díját!

A BTO (British Trust for Ornithology) és az általa kiadott havilap, a Britsh Birds együtt immár több évtizede megválasztja az év legjobb madártani témájú könyvét. A tavalyi évben 54 versenyző közül a kék vércse ökológiájáról és megőrzéséről - a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) gondozásában készült - magyar, szlovák és angol nyelven is kiadott Kék könyv (The Blue Vesper) lett az első helyezett.


A norfolki székhelyű patinás szervezet az elmúlt 20 évben a szakmában kiemelkedő alkotásokat díjazott. Nem egy közülük azóta nélkülözhetetlen klasszikussá vált.

A 2012-2018 között futó Kékvércse-védelmi LIFE program (az akció Facebook-oldala >>) munkatársainak tollából a projekt záró évében megszületett könyv a Kárpát-medence egyik legkülönlegesebb madarát, a kék vércsét és védelmét mutatja be. A faj 15 évnyi kutatásának és megőrzési munkálatainak 240 oldalas összefoglalója és ennek művészi kivitelezése elkápráztatta a szakmai közönséget.

A magyar kiadást a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete a „Szép magyar könyv” elnevezésű megmérettetés során a legszebb tudományos-ismeretterjesztő műnek választotta 2019-ben. A díj értékét növeli, hogy e biológiai témájú alkotás az első díjat egy művészeti albummal megosztva kapta:

„Ez a könyv példaértékű a tudományos eredmények közérthető módon történő összeállításában. Mély szakmai hitelességgel, ugyanakkor izgalmas olvasmányként mutatja be a kék vércsék, mint a természethez alkalmazkodás professzionális főszereplői élővilágát. A természetvédelmi szakemberek és a környezetünk iránt nyitott olvasók egy rendszerezett, jól áttekinthető kiadványt tarthatnak a kezükben, amely által a lehető legrövidebb idő alatt sajátíthatók el az értékes információk. A könyv tervezői kiváló arányérzékkel és tipográfiai kultúrával, ugyanakkor észrevétlenül szolgálták a szöveg- és képanyag együttélését, a tudományos eredmények áttekinthetőségét.
A könyv formátuma, a klasszikus tipográfia, a jól megválasztott anyagok és a visszafogott, de elegáns kivitel az összhang igazi telitalálata.”


A BTO/British Birds zsűrijének véleménye magyar fordításban:

„A könyv nagy hangsúlyt fektet a magas színvonalú képekre, a madarak minél teljesebb megjelenítése érdekében sokat dupla oldalra szerkesztve. Különösen emlékezetes az a fotó, amelyen egy hím kék vércse egy másik hímet próbál kirántani a költőládából. A szerkesztők térképeket és innovatív, színes infografikákat is használnak az információk átlátható bemutatására.  Véleményem szerint ennek a könyvnek az a fő célja az, hogy segítsen ezt az ikonikus madárfajt másokkal is megismertetni, és így toborozzon híveket a faj megőrzéséhez. Úgy gondolom, hogy nagyon jól fogja szolgálni a célját.”  Ian Carter


A könyv szerkesztői (Palatitz Péter, Solt Szabolcs és Fehérvári Péter) a siker titkát abban látják, hogy az Európai Unió finanszírozásával másfél évtizeden keresztül képesek voltak összetartani a természetvédők, kutatók, művészek és önkéntesek csapatát. Ezek az emberek természetvédelmi munkájukkal nemcsak megkétszerezték a hazánkban költő kék vércsék számát - ezzel megmentve a fajt -, de közben olyan alapanyaggal látták el a Kék könyvet, amiből nem volt nehéz dolgozni.

A könyv művészi megjelenéséért - az egyes fejezetek szerzői mellett - két nemzetközileg elismert művész, Máté Bence természetfotós és a grafikai tervezést végző Pálfi Szabolcs tette a legtöbbet.

A kék vércse védelmét hazánkban az MME koordinálja, a projektek résztvevői a hazai nemzeti park igazgatóságok és rajtuk keresztül az Agrárminisztérium.

A Kék könyv elérhető az MME boltban és a legnagyobb hazai könyvterjesztők áruházaiban is.
 

MME 1% felajánlási felhívás
Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a
személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...