Megszámoltuk a fülesbaglyokat Vas megyében!

Az elmúlt években összegyűlt információk alapján 2019 januárjában minden eddiginél alaposabban mértük fel a telelő erdei fülesbaglyok (Asio otus) nappalozóhelyeit. Csatlakozva az MME országos programjához több, mint 15 felmérő szisztematikusan felkereste az ismert helyszíneket. 17 helyszínen összesen 87 baglyot számláltunk.

Rejtőzködő fülesbagoly

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület országos erdei fülesbagoly szinkronszámláló programjához csatlakozva a vasi madarászok végigjártak minden eddig ismert vagy feltételezett helyet a megyében. 29 település 34 helyszínén kerestük a fülesbaglyokat, 17 helyszínen láttunk is legalább egyet, ezen kívül 5 településen találtuk meg a tartós jelenlétükre utaló nyomokat (köpetek). Összesen 87 bagoly került a távcsöveink elé. A legnagyobb példányszám Sárváron egy magánház udvarán + a környékbeli fákon volt, itt 19 bagoly pihent. Helyi szinten jelentős mennyiségek (10 körüli példányszámok) voltak Kámban, Uraiújfaluban, Nyőgéren és Nemeskeresztúron. A nappali megfigyeléseknél több helyen feltételezhető, hogy a valójában jelen lévő madaraknak csak egy töredékét észleltük, ezt a fák alatti köpetmennyiségből meg lehet becsülni.

Biztosak vagyunk abban, hogy ennél is jóval több helyen vannak ilyen tradícionális telelőhelyek Vas megyében, ha ilyenről tudomása van, kérjük jelezze a vasimadarasz@gmail.com e-mail címen.

Erdei fülesbagoly (Asio otus) Fotó: Tóth Kornél

 

Köszönet a Felmérőknek!

Bognár Boldozsár, Borbás Katalin, Csempesz Sándor, Erdő Ádám, Faragó Ádám, Gyurácz József, Heincz Miklós, Koszorús Péter, Somogyi Csaba, Takács Árpád, Tóth Kornél, Tóth László, Vasuta Gábor, Zséder Péter

 

Kóta András

MME Vasi csoport titkárhelyettes