Sasvédelmi expedíció Ukrajnában

A Magyar Madártani Egyesület (MME) szakemberei 6000 km-t tettek meg, és négy mintaterületen végeztek felméréseket, hogy segítsék a parlagi sasok védelmét Ukrajnában.

Az MME magyarországi parlagisas-védelmi programja a legismertebb és legsikeresebb ilyen jellegű program Európában, ezért az egyesület munkatársait gyakran kérik arra, hogy tapasztalatukkal segítsék más országok szakembereit.

A becslések szerint Ukrajnában 40-70 pár él ebből a ritka, veszélyeztetett ragadozómadárból, de idén csak 3 fészket ismertek és követtek nyomon a helyi madarászok. A komoly anyagi gondokkal küszködő Ukrán Madártani Egyesületnek nincs lehetősége a madarak alapos felmérésére, s így a kevés rendelkezésre álló információ alapján nem tudjuk mennyire veszélyeztetett az állomány, és mit lehetne tenni megőrzésük érdekében.

A magyar és ukrán madarászok ezért két terepjáróval 6000 km-t tettek meg és négy mintaterületen végeztek megfigyeléseket. Három területen sikerült bizonyítani a faj jelenlétét, ahol összesen 6 pár költését regisztrálták a kutatók. Az adatokat azon melegében, még terepen térképre vitték egy speciális térinformatikai rendszer segítségével.

Az expedíció során számos új információ gyűlt össze a parlagi sas táplálkozási és fészkelési szokásairól, a madarászok azonban ezúttal nem csak információkat, hanem tollakat is gyűjtöttek. A sastollakból később a Szent István Egyetem Állatorvostudományi Karán DNS mintát vesznek, így kimutatható, hogy van-e kapcsolat a magyar és az ukrán parlagisas-populációk között.

Az MME parlagisas-védelemmel foglakozó munkatársai egyébként nem először segítettek már külföldön. Márciusban részt vettek Grúziában a kaukázusi parlagisas-védelmi terv kidolgozásában, jövőre pedig a tervek szerint egy macedón programhoz csatlakoznak majd.

A PARLAGI SASRÓL

A parlagi sas elterjedési területe Közép-Európától egészen a Bajkál-tóig húzódik, azonban költőterületei szórványosak, és a faj világállománya drasztikusan lecsökkent. A Kárpát-medence a parlagi sas elterjedésének nyugati határa, és növekvő magyar parlagisas-populáció kontinensünkön Oroszországot követően a legnagyobb, így megőrzése kulcsfontosságú a faj európai fennmaradása szempontjából. Az MME és a Nemzeti Parkok szakemberei három évtizede foglalkoznak a ritka ragadozómadár védelmével, amelyet jelenleg a Lush Retail Ltd. és a BirdLife International támogat.


További információ:
www.imperialeagle.hu

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...