Újabb sikeres részvétel a TeSzedd – Önkéntesen a tiszta Magyarországért program budapesti helyszínein

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tavaly óta vesz részt aktívan a TeSzedd akciósorozat budapesti helyszínein. 2016-ban, az április 28-a és május 1-e között megrendezett programon belül a Főkert Nonprofit Zrt.-vel, a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatával, valamint a Budapesti Természetbarát Sportszövetséggel közösen szerveztük meg akciósorozatunkat, mely a főváros helyi védettségű területeinek megtisztítására irányult.

Az MME munkatársai a TeSzedd akción.

Egyesületünk tagjai és munkatársai legnagyobb létszámban a program első napján, azaz április 28-án képviseltették magukat, amikor a XII. kerületben található Kis Sváb-hegy Természetvédelmi Terület megtisztítását tűztük ki célul. Felhívásainkra összesen 30-an gyűltek össze. Köztük a Madártani Egyesület önkéntesein és munkatársain túl a Lotus House dolgozói jelentek meg legnagyobb létszámban, melyért külön köszönet jár. A 9 órakor kezdődő munka elsődlegesen a hegy kevésbé járt, északi oldalára koncentrált, melynek során délután 3 órára 110 darab zsákot töltöttünk meg hulladékkal. A jó hangulatban telt nap során kb. 1 köbméter egyéb szemét is összegyűlt, melynek elszállításában a Főkert Nonprofit ZRt. segédkezett.


A Ferenc-hegyen összegyűjtött szemét. 

Április 29-én, pénteken töretlen lelkesedéssel folytattuk a helyi védettségű területek megtisztítását, melynek következő kiválasztott tagja a II. kerületben található Ferenc-hegy volt. A reggeli találkozási ponton 20 önkéntes várta a szervezőket. A területen nagyobb feladat végrehajtása várt ránk a Kis Sváb-hegyhez képest: az erdős területen ugyanis számos, régen elhagyott hajléktalanszállás elbontása állt az elszánt csapat előtt. Késő délutánra a területbe ékelődő parkoló végében 130 zsák hulladék gyűlt össze, mely mellett 3 köbméter nagyméretű darabokból álló szemét is kikerült a védett erdőből. A fárasztó nap azonban kiemelkedő eredménnyel zárult: az összes ismert, nagyobb méretű hulladékkupacot sikerült felszámolni a területen. A nem bezsákolható szemetet ezen a napon is a Főkert munkatársai szállították el kőbányai telephelyükre.


A Felsőrákosi-réteken tevékenykedő csapat.  

Április 30-án, szombaton Egyesületünk tagjai mellett a Budapesti Természetbarát Sportszövetség aktivistái érdemelnek kiemelt dicséretet, ugyanis e napon legalább 20 önkéntesük jelent meg a kőbányai Lovasvölgyi út elején, hogy elősegítse a Felsőrákosi-rétek Természetvédelmi Terület megtisztítását. Az összegyűlt közel 40 önkéntes óriási munkát végzett: a 150 darab megtöltött zsák mellett több mint 20(!) köbméter bezsákolhatatlan hulladék gyűlt össze, melyet a Főkert munkatársai a természetvédelmi őrszolgálat segítségével legalább 10 autófordulóval tudtak csak beszállítani a közelben fekvő Főkert-telephelyre.

Május 1-én a természetvédelmi őrszolgálat munkatársai által szervezett TeSzedd pontra vártuk a lelkes segítőket. A IV. kerületben található Palotai-sziget Természetvédelmi Terület déli részéhez felhívásaink nyomán összesen 11-en érkeztek meg. A munka során az önkéntesek igencsak kitettek magukért: 45 zsáknyi hulladékot sikerült kitermelniük az értékes ártéri ligeterdőből.


A Fővárosi Rendészeti Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata is segített. 

A 4 napos akciósorozat összesítése magáért beszél: több mint 100 önkéntes, négy helyszínen összesen 435 zsáknyi hulladéktól szabadította meg az élőhelyeket, melyek mellett 25 köbméternyi egyéb szemét is összegyűlt. A hulladék összmennyisége így elérte az 50 köbmétert (összehasonlításul: egy átlagos szemeteskuka befogadóképessége 0,25 köbméter), melyek ettől az időszaktól kezdve szerencsére már nem Budapest helyi jelentőségű védett területeit fogják elcsúfítani.


A Felsőrákosi rétek a szemétszedés előtt. 

Ezúton is köszönetünket fejezzük ki mindenkinek, akik segítséget nyújtottak a területek megtisztításában és vállalták a sokszor embert próbáló helyszíneken folyó munkálatokat. Örömmel látjuk, hogy – akcióinknak köszönhetően – a korábban megtisztított területeken és a 2016-ban felkeresett élőhelyeken a szemét mennyisége manapság már talán gyorsabban fogy, mint ahogy „keletkezik”. Reméljük, hogy a különféle szervezetek hatékony együttműködése hosszú időre fog szólni és Budapest védett területei a jövőben talán végleg megtisztulhatnak, melyek így végre teljes egészében szolgálhatják majd a város természeti kincseinek oltalmát.

Bajor Zoltán

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...