Kockázatos a gólyafészek költöztetése

A Magyar Madártani Egyesület aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a Körös-vidéki

Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség engedélyt adott egy

olyan gólyafészek áthelyezésére, amelyben már költött a gólyapár. A fehér gólya

fokozottan védett faj, fészkének áttelepítése kizárólag fészkelési időn kívül,

azaz augusztustól április közepéig biztonságos.


Fotó: Péchy Tamás

A Békés megyei Murony víztornyának tetejéről a Békés Megyei Vízművek Vállalat kedden reggel eltávolította a fészket és a tojásokat, indoklásuk szerint közegészségügyi okokból. Bár gólyákból még sehol a világon nem mutattak ki madárinfluenzát, a fokozott elővigyázatosság érthető. A költési időben való áthelyezés azonban minden jó szándék ellenére is könnyen végzetes lehet a még ki nem kelt gólyafiókáknak. Bármilyen körültekintően járnak is el a költöztetés során, előfordulhat, hogy a szülők nem fogadják el a fészküknél jóval alacsonyabban kihelyezett új fészektartó kosarat, ezért az MME hétfőn arra kérte a Felügyelőséget, hogy tetessék későbbre a költöztetést, és várják meg a fiókák kirepülését a fészek eltávolításával.

Ez év márciusában egyébként Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter maga helyezett ki gólyafészektartó kosarat Zalaváron, és felhívta a figyelmet arra, hogy a madarak fészkeinek, fiókáinak elpusztítása a madárinfluenzától való félelem miatt, értelmetlen természetkárosítás.

A fehér gólya európai állománya folyamatosan csökken, olyannyira, hogy Nyugat-Európa néhány országából már kipusztult, egyes országokban pedig csak költséges programokkal sikerült töredék állományát megmenteni.

Az MME tisztában van azzal, hogy a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségeknek döntéseik során többféle szempontot kell mérlegelniük. A természetvédelmi hatóságoktól azonban ennek tudatában is azt várjuk, hogy a természetvédelem szempontjait éppen az ember érdekében, szakszerű döntéseikkel érvényesítsék. A fészket két hónap múlva a szaporulat kockáztatása nélkül is át lehetett volna helyezni.

A fehér gólya költése

A fehér gólya évente egyszer költ. A tojó kétnaponta rakja le a tojásokat, fészekalja legtöbbször 3-5 tojásból áll. A kotlási idő 28-34 nap között változik, mindkét madár ül a tojásokon. A kotlást általában a második tojás lerakása után megkezdik, ezért a fiókák nem egyszerre kelnek ki. A fiókák kikeléskor 70-80 grammosak, kb. 4 hetes korukban állnak fel a fészekben, 8-9 hetes korukban repülnek ki. A kirepülés után néhány hétig visszajárnak a fészekbe éjszakázni. A fiókák 2-3 hetes koráig egy szülőmadár folyamatosan védi, árnyékolja őket. A táplálásban mindkét szülő részt vesz.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...