"Csele" a halasi szalakóta immáron Kongóban!

A történelem során most először derül fény arra, hogy merre is vonulnak a Kárpát-medencei szalakóták.

"Csele" Kongóban

 Azt hozzávetőlegesen eddig is sejtettük, hogy szalakótáink Afrikának a Szaharán, sőt vélhetően az Egyenlítőn túli területein töltik a telet, de a pontos helyszínt, az odavezető utat és vonulási stratégiát ezidáig nem tudtuk pontosan. Hála a technika fejlődésének, valamint az EU LIFE+ pályázati konstrukciójából finanszírozott konzorciumi tagok munkájának, idén 2 madár útját követhetjük nyomon műholdas jeladók segítségével.

„Csele”, a kiskunhalasi szalakóta június 15-én kapta a hátára szerelt jeladót, erről az eseményről a Halas Média is beszámolt. Akkor még 4 csupasz fiókát melengetett, melyek július első felében ki is repültek a fészekből, majd bő másfél hónapig együtt maradt a család a Sós-tó térségében.


"Csele" fészekalja (Fotó: Kiss Tamás). 

A jeladó az első izgalmas jelet szeptember 7-én küldte, ekkor indult el "Csele" meglehetősen hosszú, ám annál gyorsabb vándor útjára. Nyílegyenesen dél felé vette az irányt, és a Balkánt valamint a Földközi-tengert 3 nap alatt, vélhetően megállás nélkül átrepülve érte el Afrika északi partjait Egyiptom és Líbia határvidékénél. A kb 1.700 km-t maga mögött hagyva, nem állt meg, hanem folytatta útját és egy füst alatt nekivágott a Szahara átszelésének is, majd az újabb 1.700 km-t szintén 3 nap alatt tette meg. Ekkor a Száhel-övezet Szudán és Csád határvidéki részén megállt pihenni, táplálkozni, erőt gyűjteni.


"Csele" jeladóval felszerelve (Fotó: Kiss Tamás). 

Azóta eltelt másfél hónap, és már nagyon vártuk, hogy vajon "Csele" mikor indul tovább. Ez a nap pénteken, október 30-án következett be, amikor is nekiindult a trópusi esőerdők átszelésének. 3 nap alatt 1.900 km-t megtéve jelenleg Kongó közepén jár.

Az alábbi, 2-3 naponta frissülő térképen látszik "Pétör" és "Csele" útja: http://satellitetracking.eu/inds/showmap/…

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...