"Az ezer sas országa"

Minden eddiginél több, 354 példány sast figyeltek meg a magyar madarászok január harmadik hétvégéjén, de a becslések szerint még így is csupán az országban telelő sas állomány kevesebb, mint fele kerülhetett távcsővégre.

A Magyar Madártani Egyesület (MME) a nemzeti parkokkal és más civil természetvédelmi szervezetekkel együttműködve idén januárban már harmadik alkalommal szervezte meg a hazánkban telelő sasok éves számlálását. Az egyidőben történő megfigyelések miatt "sas-szinkronnak" nevezett esemény keretében 91 helyszínen országszerte 168 felmérő vett részt. A leggyakoribb sas faj a korábbiakhoz hasonlóan a rétisas volt (267 példány), de szép számban kerültek elő parlagi sasok is (81), valamint a ritkaságnak számító szirti- (4) és fekete sasok (2) néhány példányát is megfigyelték. A madarászok becslése szerint Magyarországon összesen akár 1000 példány réti- és parlagi sas is töltheti a telet, amellyel hazánk az egyik legjelentősebb sas-telelőterületnek számít Európában.

A magyar puszták és vizes élőhelyek táplálékban gazdag és viszonylag biztonságos telelőhelyet biztosítanak a környező területeken költő sas fajok számára. A madarászok több kiemelten fontos területen etetéssel is elősegítik a madarak áttelelését.
Az ornitológusok szerint biztató jel, hogy évről évre egyre több sas tölti a telet hazánkban, hiszen nálunk jobban biztosítható a növekvő állományok védelme, mint a tőlünk délebbre található országokban, ahol még mindig rendszeresen előfordul a sasok lelövése, megmérgezése.

HÁTTÉR
Hazánkban 150 rétisas-, 75 parlagisas-, 35 békászósas- és 5 szirtisas-pár költ, míg a törpe- és fekete sasok csak ritka vendégek nálunk. A békászósasok télire Afrikába vonulnak, míg a réti- és parlagisas-párok egész évben a költőterületek közelében tartózkodnak, sőt ilyenkor, január végén már sokszor az új fészküket építik (a rétisasok sokszor tél végén már a tojásrakást is megkezdik). A fiatalabb, még nem költő példányok azonban ezeknél a fajoknál is kóborolnak, a körülményektől függően néha nagy távolságokra is elvonulnak, így például 2005 telén egy műholdas jeladóval felszerelt parlagi sas Szudánig vonult, míg egy színes gyűrűs példányt Görögországban azonosítottak.

A hazai költő állományokon kívülről is sok példány érkezik hozzánk télire, melyet számos külföldi gyűrűzési adat is bizonyít. Így például nálunk telelnek parlagi sasok Szlovákiából, rétisasok az északi (skandináv és balti) populációkból, fekete sasok Kelet-Európából, vagy szirtis sasok a környező magashegységekből.

Mind a hat hazánkban rendszeresen előforduló sas faj már több mint fél évszázada fokozottan védett. A parlagi-, réti- és békászósasok természetvédelmi eszmei értéke a legmagasabb 1 millió Ft-os, míg a szirti-, fekete- és törpesasoké az 500 ezer Ft-os kategóriába tartozik.


További információ:
www.imperialeagle.hu

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...