2014-08-01 13:35
Július második felétől egyre gyakrabban találkozhatunk fehérgólya-csapatokkal a szántókon, gyepeken országszerte. A még nem ivarérett és pár nélkül maradt, úgynevezett "kajtár" gólyák csoportjai mellé ekkor már egyre nagyobb számban csatlakoznak az idei költés kirepült fiókái és szüleik.
A rovar-, béka-, gyík- és kisrágcsáló-táplálékot keresgélő fehér gólyák – alkalmanként gémekkel, kócsagokkal és akár fekete gólyákkal kiegészülve – előszeretettel keresgélnek a frissen felszántott földeken és a learatott tarlókon. A viselkedés hátterében az áll, hogy a munkagépek nyomán a földek tele vannak kábult, sérül vagy elhullott táplálékállatokkal, melyek összeszedegetése jóval könnyebb és hatékonyabb, mint az egészséges szákmányállatoké.
A táplálkozási hatékonyság azért kiemelt fontosságú az augusztusi gólyacsapatok, különösen a néhány hete kirepült fiatalok számára, mert a hónap második felében, általában augusztus 20-a körül elkezdődik az őszi vonulás. Ekkorra minden útra kelő gólyának olyan kondícióba kell kerülnie, hogy képes legyen megtenni a következő táplálkozó- és pihenőhelyig tartó "ugrásokat" (a műholdas jeladóvel felszerelt fehér gólyáink mozgását ön is nyomon követheti itt >>).
A táplálkozó gólyákat általában legalább 100 méterre ...
... meg lehet közelíteni, ahonnan már leolvashatók a jelölőgyűrűk
(Fotók: Orbán Zoltán).
Ezek a gyülekező gólyacsapatok jó alkalmat kínálnak a színes gyűrűvel jelölt példányok távcsöves "leolvasására" is. Ezért arra biztatjuk az érdeklődőket, hogy távcsővel felszerelkezve, autóval vagy lassú sétával közelítsék meg a táplálkozó madarakat, és próbálják meg minél több színes gyűrű színét és feliratát azonosítani. Ezeket az adatokat, valamint a megfigyelés helyét, idejét és a megfigyelő(k) nevét érdemes e-mailben eljuttatni az MME Madárgyűrűzési Központjába (ringers@mme.hu), ahonnan a bejelentők általában néhány héten belül visszajelzést kapnak a megfigyelt madár gyűrűzési adatairól.
Távcsővel, teleszkóppal akár száz méterről is megállapítható, hogy melyik
gólya visel színes gyűrűt a lábán (a képen a jobb oldali madár jobb
lábán).
Az a legjobb, ha digitális fényképezőgéppel a lehető legközelebbről
fotót készítünk ...
... a gyűrűs madár lábáról, ...
... majd a képbe belenagyítva olvassuk le a gyűrű számát. Ha rendelkezünk ilyen
képekkel, a bejelentéskor ezt is küldjük el a Madárgyűrűzési Központnak
(Fotók: Orbán Zoltán).
Orbán Zoltán