Idén is megjelentek nálunk a pásztormadarak

Évről évre változó számban bukkannak fel hazánkban a seregélyek rokonságába tartozó, de annál sokkal tarkább pásztormadarak.

Pásztormadár (Fotó: Lendvai Csaba)

Nevüket arról kapták, hogy gyakran társulnak legelő állatokhoz, és a környezetükben feldúsuló rovarokat fogyasztják. Rendszeres fészkelőterületük Közép-Ázsia és Dél-Kelet Európa sztyeppéi és félsivatagos területei, telelőterületük pedig Dél-Ázsia.

A pásztormadarak kisebb-nagyobb csapatai május 20-25-e között jelennek meg hazánkban, majd június elején rendszerint el is tűnnek. Évről-évre változó számban érkeznek hozzánk. Bizonyos években több százas csapatokat figyelnek meg, máskor csak 1-2 példány mutatkozik. Ennek megfelelően inváziós madárnak minősül, amely bizonyos években akár fészkelhet is nálunk, ahogy ez legutóbb, 1994-ben és 1995-ben történt a Hortobágyon. Ilyenkor rendszerint elhagyott épületekben, istállókban és környékükön költenek telepesen, elfoglalnak kihelyezett odúkat, fa- és gallyrakásokat is. Megtelepedésükre elsősorban nagyobb sáskajárások idején lehet számítani. Amennyiben valóban fészkelni kezdenek, akkor június elején neki is állnak a költőhelyek elfoglalásának.

Hogyan és hol találkozhatunk pásztormadarakkal? Elsősorban alföldi környezetben futhatunk velük össze. Sokszor seregélyekhez társulnak, de „tiszta” pásztormadár csapatokat is megfigyelhetünk. Nagyon szeretik a cseresznyét, amelynek érésével egybeesik hazai megjelenésük időpontja. Tehát gyümölcsösök környékén érdemes őket figyelni, ahol sok seregély is táplálkozik. Idén az ország számos pontján látták kisebb csapataikat; a legtöbb példányt a hajdú-bihar megyei Zsáka közelében észlelték, míg a legelső példányt Budapest XVI. kerületében.

Lendvai Csaba

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...