A három műholdadós amuri vércse megérkezett a dél-afrikai telelőterületre

A legutóbbi beszámoló óta eltelt majd’ másfél hónap fontos időszak volt a három amuri vércsénk életében – lezárult az Ázsiából Afrikába tartó őszi vonulás, madaraink elérték a telelőterületet. A Botswanában és a Dél-Afrikai Köztársaságban tapasztalható eddigi mozgásmintázatuk érdekes azonosságot mutat. A délnyugatnak tartó vonulás végén mindhárom madár lassú, az óramutató járásával ellentétes irányú körmozgást végzett, összességében 1000–3000 km távot repülve.

A hasonlóság a körúton lévő madarak mozgásritmusára is jellemző; egy-egy többnyire rövid, 50–100 km-es nappali „ugrást” követően a madarak több napra, akár közel egy hétre is az új helyen telepszenek meg. Vélhetően ilyenkor több vagy akár több ezer egyed is együtt éjszakázik egy-egy facsoportban. Korábban megfigyeltük, hogy ilyen éjszakázóhelyek emberi szemmel nézve olyan furcsa helyeken is kialakulnak, mint a kisvárosok templomkertje vagy egy-egy zavartalanabb gyárterület.

Éjszakázó amuri vércsék Dél-Afrikában, Middleburgban (Fotó: Palatitz Péter).
Éjszakázó amuri vércsék Dél-Afrikában, Middleburgban
(Fotó: Palatitz Péter).

 

A műholdas megkerülések alapján megfigyelhető, hogy a vércsék a gyülekezőhelyek körül pár száz négyzetkilométeres területen táplálkoznak. Viselkedésük egyik lehetséges magyarázata ­– éppen a mozgás hasonlósága miatt – a rovartáplálékban gazdagabb területek keresése és kihasználása lehet. Reméljük, március elejére már terepi megfigyelések is a rendelkezésünkre állnak majd, hiszen a Kékvércse-védelmi LIFE+ projekt munkatársai február-március között a régióba utaznak.

A jelzett időszak alatt a vércsék közül a két tojó, „Wokha” és „Pangti” került legközelebb egymáshoz, a január 4-ei adatok alapján egy 25 km sugarú körön belül tartózkodtak.

A három amuri vércse helyzete 2014. január 21-én (forrás: MME/satelliteracking.eu).
A három amuri vércse helyzete 2014. január 21-én (a frissített helyzetért
katt a képre - satellitetracking.eu).

 

„Naga”
A trió egyetlen hímje bizonyult a legráérősebbnek. December 6-a után még további másfél hétig maradt a kenyai-tanzániai határnál és csak december 18-án indult meg határozottan délnyugati irányba. Ezt követően másfél hét alatt, légvonalban mintegy 1600 km-t megtéve, Tanzániát és Zambiát átszelve Zimbabwe déli részébe ért. Eközben legnagyobb „ugrása” közel 800 km volt, december 24-25-e között. 27-étől mozgása lelassult, napokat töltött egy-egy 50 km sugarú körön belül és ezek között a pihenőhelyek között sem repült 100 km-nél nagyobb távot, eközben viszont Botswanába ért. Január 8-14. között az óra járásával ellentétes irányú hurkot leírva ismét nagy távolságot, több mint 1000 km-t tett meg, melynek végén a kiindulási ponttól alig 200 km-rel keletebbre jutott és újra megállapodott.

Amuri vércse projekt - „Naga” helyzete 2014. január 21-én (forrás: MME/satellitetracking.eu).
„Naga” helyzete 2014. január 21-én (a frissített helyzetért
katt a képre - satellitetracking.eu).

 

„Wokha”
Az időszak elején a „Naga”-hoz nagyon közel, a kenyai-tanzániai határvidéken tartózkodó „Wokha” már december 7-én délnyugatnak indult és kényelmes tempóban folytatta egy-két napra meg-megszakított útját egészen december 27-éig, miközben húsz nap alatt több mint 2000 km-t tett meg és a Botswana és a Dél-Afrikai Köztársaság határvidékére ért.  Az ezt követő hetet ő is egy 100 km-es területen töltötte, az első nagyobb, 300-km-es távot január 4-5-e között tette meg, egyben egy „Naga”-hoz hasonló, de annál jóval hosszabb és több pihenővel tarkított körútra indulva. A január 4-ei indulási területet tíz nappal később, január 15-én érte el, de eddigre mintegy 2000 km-t tett meg, majd a január 21-éig beérkezett pozícióadatok alapján újabb körbe kezdett.

Amuri vércse projekt - „Wokha” helyzete 2014. január 21-én (forrás: MME/satellitetracking.eu).
„Wokha” helyzete 2014. január 21-én (a frissített helyzetért
katt a képre - satellitetracking.eu).

 

„Pangti”
A vonulás közben leggyorsabban haladó másik tojó, „Pangti”, december 6-ára már elérte azt a dél-afrikai területet, ahova a másik két jeladós fajtársa csak három héttel később érkezett meg az innen több mint 2000 km-re lévő kenyai-tanzániai határvidékről. Az adatokból feltételezhető „végleges” telelőterületen „Pangti” óramutató járásával ellentétes irányú körmozgása bizonyult a legkomótosabbnak, egyben viszont a legösszetettebbnek (az útvonal hurok vagy kör helyett inkább egy 8-ashoz hasonlítható) és mintegy 3000 km-ével a leghosszabbnak is.

Amuri vércse projekt - „Pangti” helyzete 2014. január 21-én (forrás: MME/satellitetracking.eu).
„Pangti” helyzete 2014. január 21-én (a frissített helyzetért
katt a képre - satellitetracking.eu).

 

Folytatása következik …

 

1% az MME támogatására - www.mme.hu 1% az MME támogatási nyilatkozat - www.mme.hu

Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!

 

MME adhat vonal: 13600/40

Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját.
Köszönjük!

 

 

Orbán Zoltán

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...