Példás összefogás a fajtársai által megsebesített gólyafióka megmentéséért

Nehéz elképzelni, hogy a fehér gólyákra nem csak mi emberek, hanem olykor saját fajtársaik is veszélyt jelentenek. A fiatal kifejlett egyedek saját erejüket is próbára téve igyekeznek megszerezni már lakott fészkeket. Ezek a támadások a legtöbbször ki is merülnek annyiban, hogy tesznek pár kört a kiszemelt fészek fölött, de néha véres verekedésbe torkollanak.

Bors, a mentett gólya (fotó: Nagy Károly)


Így történt ez Ibrányban is, ahol az MME szakembereit szívszorító látvány fogadta a fészekhez felemelkedve. A három, anyányi fióka közül kettő elpusztult, s véresen, kitekeredett végtagokkal feküdt a fészekben. A harmadik szintén vérfoltokkal, s a fején sebekkel feküdt mellettük.

Bors, a mentett gólya (fotó: Nagy Károly)
Csak az egyik fióka élte túl a támadást, aki ezért a Bors nevet kapta


A fészek melletti ház lakói elmondták, hogy 4-5 idegen gólya támadt a fiókákra. A tetemek állapota alapján valamikor az előző esti órákban vagy aznap reggel pusztulhattak el a kis gólyák. Az MME munkatársai Borsot lehozták, a két elpusztult fiókát pedig a szomszéd ház lakói eltemették.

Bors a hasonló esetekben már tapasztalatot szerzett Nyíregyházi Állatparkba került, ahol megvizsgálták és a gyógyulás idejére otthont adtak neki.

Bors, a mentett gólya (fotó: Nagy Károly)
Bors az új fészkében ücsörög


Az állatorvosi vizsgálatok során kiderült, hogy csak felületi sérüléseket szenvedett, főként a fején. Jó étvágyának is köszönhetően szépen növekedett. A nagy melegben palackból spriccelve rendszeresen kapott frissítő zuhanyt is, amihez hasonlót kapnak a fészkükben felcseperedő gólyafiókák is szüleik csőréből.

Két héttel később a terveknek megfelelően Bors elhagyhatta a Nyíregyházi Állatparkot és átkerülhetett a Kócsújfalutól északkeletre fekvő Górés-tanyára, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának madárrepatriáló telepére.

Bors, a mentett gólya (fotó: Nagy Károly)
Barátkozás az új lakótársakkal


Az udvarban két hasonló korú gólyafióka ücsörgött egy kosárfészekben, őket Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből hozták még kisebb korukban (szüleik valószínűleg kidobták őket a fészekből).

Bors, a mentett gólya (fotó: Nagy Károly)
Bors első szárnypróbálgatásai (fotók: Nagy Károly).


Bors tehát jó helyre került és két barátjával erősödhet, készülhet a nagy útra, s augusztusban a magyar pusztáról indulhat el a vad gólyákkal együtt Afrikába.

Köszönjük a segítők, a Nyíregyházi Állatpark és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak, amit a sérült madarak ápolása és a természetbe történő visszajuttatása terén végeztek.






Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Nagy Károly, Szász Péter
A fenti kis képen Bors látható
(fotó: Nagy Károly)

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...