2012-05-10 03:28
Panni nevű parlagi sasunk, amely azzal vált ismertté, hogy 2011 májusában pár napos korában ismeretlen tettesek kilopták egy heves megyei fészekből, majd eladták egy állatvédőnek, úgy tűnik kiheverte a megpróbáltatásokat és most bejárja a sasok élőhelyeit.
A fiókát 4 hetes korában helyezték vissza egy fészekbe a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és az MME szakemberei, majd 8 hetes korában, egy igazi és egy mostohatestvérével együtt, jeladót is kapott. A másik két madár sajnos nem volt olyan szerencsés mint ő. Tiszavirág, Panni szintén elrabolt és eladott testvére, a kirepülés után néhány héttel ismeretlen okból elpusztult, tetemét a fészektől 30 km-re találták meg. Bobák, egy jászsági saspár egyetlen eredeti fiókája, amely mellé betették be Pannit és Tiszavirágot visszavadítás céljából, szintén sok területet bejárt, elsősorban Dél-Magyarországon, de járt Szerbiában és Romániában is. Idén januárban a román határtól 2 km-re mérgezték meg a Békés megyében.
A műholdas jeladók számos, a fajvédelem szempontjából fontos adattal szolgál a szakembereknek |
Panni Magyarországon kívül járt Horvátországban Bosznia-Hercegovinában, Szerbiában, Romániában, Szlovákiában, Lengyelországban, Fehéroroszországban, most pedig Ukrajnában van Kijevtől mintegy 100 km-re.
Panni eddig megtett útvonala |
Az eddig hazánkban műholdas jeladóval megjelölt parlagi sasok közül ez a madár szolgáltatta messze a legtöbb adatot. Jeladója 2072 db GPS pontosságú rekordot vett fel, ami felbecsülhetetlen érték a fajtársak védelme szempontjából, hiszen pontosan kirajzolja a parlagi sasok számára fontos táplálkozó- és pihenőhelyeket a Kárpát-medencében. Pannin, Tiszavirágon és Bobákon kívül még egy további madárra, Szellőre is került tavaly műholdas jeladó.
Szellő, egy nagykunsági saspár fiókája, amely 2010 júliusában kirepülés után nem sokkal megsérült és a Hortobágyi Madárkórházban ápolták egészen 2011 augusztusáig. Ekkor a teljesen szelíd madarat az MME szakemberei elvadítást követően engedték szabadon a Jászságban, amely azóta keresztül kasul bejárta az Alföldet. Jelenleg a születési helyétől pár km-re tartózkodik több más fiatal sassal együtt.
A műhold adó felszerelése Szellőre (Videó: Orbán Zoltán). |
A fotón jól látszik, hogy milyen kicsi egy ilyen jeladó (Fotók: Horváth Márton). |
Az MME az idén további 10 fiatal sas jelölését kezdeményezi a LIFE program keretében, elsősorban azért, hogy a kiemelkedő mérgezési hullám megfékezésében segítsenek a kapott adatokkal, hiszen a madarak viselkedésének gyanús megváltozása esetén az MME és a Nemzeti Park Igazgatóságok szakemberei azonnal a helyszínre siethetnek és lehetőség szerint megmenthetik a bajba került madarakat, illetve elejét vehetik a további pusztításnak.
Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen |
Horváth Márton, Szász Péter
Az MME parlagisas-védelmi programját és mérgezésellenes kampányát az Európai Unió LIFE alapja támogatja (LIFE10NAT/HU/000019). A projektben az MME partnerei: a Hortobágyi, Bükki és Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságok, a Nemzeti Nyomozóiroda, az Országos Magyar Vadászkamara, a Fővárosi és a Jászberényi Állat- és Növénykert, valamint a Természetfilm.hu Egyesület. www.imperialeagle.hu |