2011-05-17 22:11
Kevés veszélyesebb, önsorsrontóbb természetkárosítás létezik a fauna- és flóraidegen fajok behurcolásánál. A tűzhangya, az afrikai méh és a termeszek amerikai inváziója az évi sok százmillió dolláros károkozás mellett emberi életeket is követel. Ausztrália számtalan őshonos állatfaja sodródott a kihalás szélére a betelepített rókák, kutyák, macskák, görények és vaddisznók miatt.
Ezért igencsak csínján kell bánnunk az "édi", a felületes véleményalkotás alapján "hasznosnak" tűnő vagy kártevők visszaszorításában látszólag "megoldást" kínáló állatok behozatalával, különben az ilyen történetekre jellemző problémaspirált indíthatunk el.
Egy ilyen madár bevándorló további terjeszkedését elégelték meg Nagy-Britanniában, amikor a brit környezetvédelmi minisztérium az elszabadult és családot alapító faunaidegen barátpapagájok befogását rendelte el. Számos trópusi madárfaj "fagyálló", különösen a nagyobb testű és hegyvidéken élők képesek elviselni a téli akár -20 Celsius fokos hideget is.
Az egyik legfontosabb ok ezeken a Budafok-Tétényben készült felvételeken is jól látszik. Az óriási gallyrakás nem fehér gólya, hanem elszabadult barátpapagáj fészke, ... |
... ami az elektromos vezetékek között alkot csak nagy nehézség árán eltávolítható, ... |
... mérnöki precizitással megépített, elektromos zárlatot okozó kockázatforrást (Fotók: Orbán Zoltán). |
Tiszalökön évek óta építgeti fészkét egy barátpapagáj egy fehér gólya fészke alá. |
Budafok-Tétény egy csendes utcájában több fészket is épített egy barátpapagáj pár, melynek "megözvegyült" tagja évek óta él egyedül (Videók: Orbán Zoltán). |
A legtöbb papagáj, így a barátpapagáj is hozzánk hasonlóan társas lény, ezért a videókon látott elszabadult vagy elengedett madarak nem "boldogok", nem élnek teljes életet. Számukra az egyedüllét, a társnélküliség ugyan olyan nehezen elviselhető, mint számunkra. Éppen ezért sokkal jobb lenne számukra, ha befogás után egy nagy fajtársi papagáj közösségbe kerülhetnének, ahol akár személyautónyi, sokbejáratos fészek komplexumban tudnának élni.
A felvételeken látott madarak évek óta magányosan élnek, ami nem felel meg a faj viselkedési szokásainak, igényeinek (Fotó: Orbán Zoltán). |
Az elszabadult magányos madarak mellé nemcsak tilos, de kegyetlen dolog is párt engedni, ugyanis a gyorsan szaporodó állomány a környék elektromos oszlopaira tűz és zárlatveszélyes óriási fészkeket építenek, a madárvilág egyik legerősebb hangjával élhetetlenné teszik a környéket és óriási pusztítást visznek végbe a gyümölcsösökben. Amint azt a brit példa is mutatja, egy idő után minden pohár betelik, és a további áramkimaradások, károkozások elkerülése végett a madarakat be kell fogni, ennek kivitelezhetetlensége esetén ki kell lőni.
Ezért a papagáj probléma megoldásának legjobb módja, ha odafigyelünk arra, hogy ez be se következhessen, korábban elkövetett hibáink miatt bőven okoznak fejtörést az olyan "saját" madarak, mint a parlagi galambok vagy a házrongáló harkályok.
Kérünk minden díszmadártartót, hogy a házi kedvenc papagáj szobai reptetésekor tartsa csukva az ablakokat és ajtókat, hogy a madarak ne szökhessenek ki! Ha pedig megtörtént a baj, tegyünk meg mindent a szökevények testi épségét szem előtt tartó befogásért, ami nemcsak a madarak, de a mi érdekünk is.
Orbán Zoltán