Narancssárga fecske figyelmeztetés - március végéig eltávolíthatók és pótolhatók a falfelújításokat akadályozó fészkek!

A tavalyi fecskevédelmi év nemcsak azt bizonyította, hogy a Madárbarát kert program fecskevédelmi eszközeit - segítve ezzel a megfogyatkozó madarakat - a lakosság egésze tudja és akarja is használni, de felhívta a figyelmet egy fontos, eddig nem kezelt problémára. Ebben szeretnénk segíteni mostani figyelmeztetésünkkel, felhívásunkkal.

Panelfelújítás (Fotó: Orbán Zoltán).


Bár a 2010. év madarai a fecskék még a távoli afrikai telelőterületeiken készülődnek a hazaindulásra, idei védelmük rendkívül fontos mérföldkőhöz érkezik a következő másfél-két hónapban. Ekkor lehet ugyanis természetvédelmi károkozás nélkül eltávolítani és mesterséges fészkekkel pótolni azokat a fecskefészkeket, melyek a költési időszak beköszöntével akadályoznák a falfelújításokat, panelszigetelési munkálatokat.


Fecske- és denevérbarát falfelújítási megoldások
Az MME rendkívül fontosnak tartja a lakások, középületek szigetelését, és az ezt anyagilag is segítő pályázati programokat. A falfelújítások, -szigetelések nélkülözhetetlenek, mivel a kisebb energiafogyasztásnak köszönhetően csökkentik a környezetterhelést és az emberek anyagi terheit. Ráadásul a lakosság és az állatok érdekei ebben a kérdésben sem zárják ki egymást, a falfelújítások egyszerűen és olcsón tehetők állat- és emlősbaráttá az alábbiak betartásával:

  1. A munkálatok megkezdése előtt fel kell mérni az érintett falak lakóit: a sárból készült füsti és molnárfecske fészkeket, a sarlósfecske fészkek és denevér kolóniák által lakott réseket, hasadékokat, üregeket.

    A kivitelező számára ebben a felmérésben a legfontosabb partner a ház lakóközössége lehet, akik jól ismerik a falak vendégeit. A lakók bizalmának és támogatásának (információközlés) elnyerése érdekében már ekkor hangsúlyozni kell, hogy nem az állatok elüldözéséről, hanem mesterséges fészkek és odúk alkalmazásával az áttelepítésükről van szó.

    Az épületfelújítások jó lehetőséget kínálnak az esetleges ember-fecske, ember-denevér konfliktusok kezelésében is azzal, hogy az alábbi eszközök alkalmazásával áttelepíthetők a problémás részekről, a lakókat zavaró helyekről.


  2. A falak "albérlőinek" felmérése, létszámuk és faj összetételük megismerése után el kell dönteni, hogy a lehető legközelebb hol van lehetőség mesterséges fészkek és -odúk kihelyezésével pótolni az eltávolítandó, megszüntetendő fészkelő- és pihenőhelyeket.

    A mesterséges molnár- és füsti fecske fészkeket és a sarlósfecskeodúkat a szomszédos épületekre lehet felszerelni, a denevér odúk a falak mellett viszont akár az épületek közötti nagyobb fákra is telepíthetők:


  3. A felmérést és a fészkelő-, pihenőhelyek pótlását követően végezhető el a fecskefészek eltávolítása, az üregek eltömítése, amire a költési időszakot követő vagy megelőző, november-március közötti időszakban, legkésőbb április elejéig kerülhet sor. Ha így járunk el, elkerülhetjük azt, hogy a vonulásból visszatérő és költeni kezdő madarak ismét elfoglalják a fészkelőhelyeket, melyek bolygatása, eltávolítása ettől kezdve már tilos.

    A denevérek eltávolítására a hűvös, de még fagymentes őszi és tavaszi időszak a legalkalmasabb, mert ezek a téli álmot alvó állatok ilyenkor még vagy már nem alszanak, részben ébren vannak, így a megfogásuk nem okoz telelési problémát.


Hova fordulhatunk segítségért?
Az ország bármely részén két állami természetvédelmi szervezet régiós képviseletétől: a nemzeti park igazgatóságoktól és a zöldhatóságoktól kérhetünk segítséget a falfelújítások természetvédelmi vonatkozásai kapcsán.

A nemzeti parki őrszolgálat elsősorban a felmérésben és a denevérek eltávolításában vehet részt, a nemzeti park igazgatóságok portálját megtalálja itt >>.

Ha lakott fecskefészkek leverését tapasztaljuk, veszélyeztetett fecskefészkekről vagy -telepekről szerzünk tudomást, a legjobb, leggyorsabb megoldás, ha a területileg illetékes zöldhatósághoz (Környezetvédelmi, Természetvédelmi, Vízügyi Felügyelőséghez [KÖTEVIFE])  fordulunk. Ez az országos hatósági hálózat köteles és jogosult eljárni minden ilyen bejelentés ügyében. A területileg illetékes zöldhatóságok listáját megtalálja itt >>. Az oldalon, a felsorolás előtt, található az a felügyelőség-kereső településlista, melynek segítségével kideríthető a területi illetőség. A bejelentést mindenképpen írásban, e-mailen (vagy postai levélben, de ez sokkal lassúbb) érdemes megtenni, mert ennek nyoma van.

Természetesen az MME-hez is lehet bejelentést tenni, mivel azonban az egyesület civil szervezetként semmiféle ellenőrzési és hatósági jogkörrel nem rendelkezik (ebben a tekintetben az MME is az állampolgárokkal azonos jogérvényesítési körbe tartozik), a bejelentéseket mi is csak továbbítani tudjuk a hatóságokhoz.

További információk a vonatkozó törvényi szabályozásokról >>

 


Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!


Kapcsolódó oldalak






Orbán Zoltán

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...