2010-08-27 05:13
A szakembereken kívül eddig csak kevesen lehettek szemtanúi Európa egyik legszokatlanabb őszi vonulási eseményének - az akár több ezer (!) kék vércse együtt éjszakázó csapatainak esti behúzásának.
A közhiedelem szerint a ragadozó madarak magányos életmódot folytatnak, a fészkeiket a párok magas sziklafalak, óriási fák megközelíthetetlen magasában építik meg mindentől és mindenkitől távol.
Ezzel szemben a ragadozók, még a nagyragadozó madarak is, meglepően gyakran keresik egymás társaságát. A sasok télen laza csoportokba gyűlnek a táplálkozó- és pihenőhelyeken, nem ritkán tucatnyi rétisas, parlagi sas látható együtt.
A kék vércsék a költési időben is összetartanak, a történelmi időkben több százas telepeik működtek az alföldi varjútelepeken. A tavaly lezárult kékvércse-védelmi LIFE Nature program egyik jelentős eredménye volt, hogy sikerült felderíteni a Pannon-régió, elsősorban Magyarország területén harminc egynéhány őszi gyülekezőhelyet.
Ezeken évek óta folyik a madarak rendszeres, minden hét szerdáján elvégzett számbavétele augusztus-szeptember hónapokban. E héten tartottuk az idei második szinkront az MME és a nemzeti parki őrszolgálat közös munkájával, az alábbi eredményekkel (2010. augusztus 2-én 33 helyen 3468 kék vércse):
- Bükkalja: 1 helyen 3 madár
- Borsodi-Mezőség: 5 helyen 25 madár
- Heves: 1 helyen 180 madár
- Jászság: 1 helyen 201 madár
- Bihar: 1 helyen 370 madár
- Hortobágy: 6 helyen 842 madár
- Kiskunság Nemzeti Park: 2 helyen 7 madár
- Kőrös-Maros Nemzeti Park: 13 helyen 1220 madár
- Partium (Románia): 3 helyen 620 madár
A kék vércsék erdőfoltokban, sűrű, magas bokrosokban éjszakáznak, ahova a sötétedés beálltával húznak be. |
|
Az ezt megelőző egy-másfél órát gyakran a közelben húzódó magasfeszültségű szabadvezetékeken, ... |
... csendes emésztéssel, tollászkodással töltik (Fotók: Palatitz Péter). |
Az MME madárvédelmi munkájának egyik támogatási formája az öko-túráinkon való részvétel. Az ezekért kapott részvételi díjat az egyesület madárvédelmi, többek között a kékvércse-védelmi munkájára fordítjuk. Részletek az öko-túra oldalon >>
Köszönjük a kék vércse felmérésben részt vevő
MME önkéntesek és munkatársak, valamint
a nemzeti parki őrszolgálat,
kitartó munkáját!
Kapcsolódó oldalak
- Öko-túrák >>
- A Kékvércse-védelmi program honlapja >>
- Műholdakkal eredünk a kék vércsék nyomába – új korszak nyílik a faj vonuláskutatása terén! >>
- A jeladós kék vércsék megkezdték vonulásukat >>
Orbán Zoltán
Az MME
honlapjának fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg a TÁMOP-2.5.1-07/1-2008-0098 projekt keretében |