Nemzetközi összefogással a rétisasokért a Duna-völgyében

Nyolc Duna-völgyi ország 13 nemzeti parkját érinti az a 2009-2012 között zajló, Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) támogatású Duna-parkok (Danubeparks) program, melynek egyik központi elemét az ártéri erdőkhöz és a vizes élőhelyekhez kötődő, zászlóshajó-faj rétisasok védelme képezi. A Németországtól Romániáig húzódó Duna-menti országok 50 szakembere vett részt azon a konferencián, amit 18-19-én tartottak Tolna megyében, Szekszárdon.

Rétisas (Fotó: Simay Gábor).


A program által érintett területen mintegy 1.200 rétisas él, ezek közül megközelítően 20% a folyó közvetlen közelében. Magyarország fokozott védelmi intézkedéseinek köszönhetően a "legrétisasosabb" országok között szerepel, hiszen napjainkban az ismert költőpárjaink száma 236. Összehasonlításként, a szomszédos Ausztriában 13-15, Szlovákiában eközben csak 8 egyedet sikerült megfigyelni.

A rétisas adatbázisba feltöltött adatok 2011-ben (Forrás: MME Monitoring Központ - Nagy Zsolt).
A projekt keretében eddig feltöltött 2011. évi rétisas fészkelési
adat eloszlása (Forrás: MME Monitoring Központ - Nagy Zsolt).


Nemzeti parkjaink és a program egészének sasvédelmi törekvéseit alapvetően segíti az Duna-Dráva Nemzeti Park, a projekt hazai vezetőjének felkérésére Egyesületünk által kidolgozott és működtetett internetes adatbázis oldal, ami a sasmegfigyelési adatok feltöltését és az adatok elemzését egyaránt lehetővé teszi.

Az adatbázis fogadtatása a rétisas-védelmi szakemberek körében igen kedvező volt, hiszen ezzel olyan eszközt kaptak a kezükbe, mely segíti a faj védelme érdekében tett gyors és hatékony együttműködést. A Danubeparks projekt végrehajtása során a természetvédők eddig csaknem 1.500 fészkelési és több mint 500 megfigyelési adatot töltöttek fel. Ezek alapján egy informatív, Google Map alapú térképen tekinthető meg a rétisas fészkelések és megfigyelések területi eloszlása. Az adatbázis alkalmas az európai színes gyűrűvel megjelölt sasok nyomon követésére is, amennyiben az érdeklődő madarászok rögzítik egy-egy ilyen gyűrűvel megjelölt rétisas megfigyeléséről szóló információkat. A konferencia résztvevői számos hasznos ötletet adtak az adatbázis további fejlesztéséhez, és további európai országok tervezik adataik feltöltését. További részletek a konferenciáról >>


http://whitetailedeagle.mme.hu rétisas adatbázis
oldal képernyőképe.






Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!



Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...