Nem korán érkeztek, el sem mentek! - Mit tehetünk az áttelelő gólyákért?

Az elmúlt héten több "megérkezett az első gólya" témájú hír jelent meg a médiában. Azonban az ezekben a beszámolókban tévesen bemutatott példányok nem vonuló, hanem az utóbbi években mind gyakrabban áttelelő egyedek voltak. Ezek a gólyák a telet elsősorban az általuk jól ismert területen tartózkodva élik túl, ahol tudják, hogy hol találnak pockos tarlókat, be nem fagyó vizeket, hulladéklerakókat, vagy ahol az emberek etetik őket.

Áttelelő fehér gólya Nyíregyházán (Fotó: MME Monitoring Központ - Nagy Károly).

 

A telelő gólyák azonban hosszabb-rövidebb időszakokra "eltűnhetnek" a megszokott helyükről, ilyenkor akár nagyobb távolságokra is elkóborolnak.

A napokban beköszöntő és a jövő héten tovább szigorodó télben ezek a gólyák még jobban rászorulhatnak a segítségünkre. Ebben szeretnénk a madárbarátok segítségére lenni.

Áttelelő fehér gólyák Magyarországon térkép (MME Monitoring Központ - Nagy Károly).
Kérjük, ha Ön is tud olyan telelő fehér gólyáról, mely nincs feltüntetve
ezen a térképen vagy ebben a felsorolásban, akkor küldje el a
megfigyelési adatokat (hely, időpont, példányszám stb.)
az MME Monitoring Központjának ide >>. Köszönjük!
Télen a fehér gólyák számára is fontos táplálkozóterületet jelentenek a
hulladéklerakók, ahol a bomlás hője miatt melegebb is van, mint
a környező területeken (Fotó, térkép, videó: Nagy Károly).

 

Miért maradnak itthon és miként maradnak életben?
A gólyák rendkívül gazdag tápláléklistával rendelkező madarak. Nyáron elsősorban rovarokkal táplálkoznak, de gyakorlatilag bármit, amit le tudnak nyelni: kisrágcsálókat, gyíkokat, békákat, kígyókat, halakat is megfognak. A faj éppen azért vonuló, mert a fő táplálékbázisát jelentő rovarok télen nem hozzáférhetőek. Ha azonban tisztában vagyunk azzal, hogy a fehér gólyák hosszú távú - a Szaharától délre - vonuló madárként akár Dél-Afrikáig is elrepülnek, ami oda-vissza több mint 20.000 km-es veszélyekkel teli utat jelent minden évben, akkor már nem olyan nehéz beleélnünk magunkat annak a gólyának a helyzetébe, mely az áttelelés megkockáztatása mellett dönt. Ezt több körülmény teszi reálisan túlélhetővé számukra, ezekről, valamint etetésük, esetleg szükségessé váló mentésük részleteiről itt olvashat >>

 

Nagy Károly - Orbán Zoltán

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...