Nappali ragadozómadár vonulás kutatás

A "Milvus Csoport" Madártani és Természetvédelmi Egyesület Ragadozómadár Védelmi Munkacsoportja önkénteseket keres a dobrudzsai vonulás kutató táborába.

Az 5 éve működő tábor ideje alatt évente kb. 10.000 ragadozó és 20000-40000 gólya vonul át a megfigyelőpont fölött. A 29 vonuló faj közül a vörösfarkú egerészölyv, darázsölyv, békászó sas, barna rétihéja és karvaly van jelen a legnagyobb számban. Évente előforduló ritka fajok: fekete sas, pusztai sas, kis héja stb. A tábor környéke sok érdekes énekesmadár-fajnak is hasznos élettere, pl. 4 hantmadár fajt lehet itt megfigyelni, rendszeres költő a kövi rigó, füstös cinege és a kerti sármány.

Feladat: A megfigyelőpont fölött átvonuló ragadozómadarak és más fajok (gólyák gödények) számlálása. Egy új, potenciális megfigyelőpont tesztelése. A megfigyelések naponta 9-től 19 óráig tartanak, azon emberek számára, akik nem bírnak egy helyben ülni igencsak kínos lehet. Az augusztusi meleg, októberi hideg és a néha rekord erejű szelek próbára teszik az ember tűrőképességét.

Helyszín: Macin hegység, Dobrudzsa, Románia

Időpont: 2007 augusztus-október

Szállás, étkezés, felszerelés: egy 6 férőhelyes katonai sátrat biztosítunk, egyéb tábori felszerelésekkel együtt (edények, asztal, aragázkályha). Hálózsákról, távcsőről, élelmiszerről és a saját szükségletek szerinti egyéb dolgokról a résztvevőknek kell gondoskodniuk. Villany és vezetékes víz nincs a területen, ivóvizet a közeli forrásból lehet nyerni.

További információ és jelentkezés: Komáromi Istvánnál, az istvan.komaromi@milvus.ro e-mail címen, vagy a +40 720524765 -ös telefonszámon.

A táborról www.milvus.ro oldalon lehet többet megtudni.

Békászó sas állomány-felmérés Románia keleti, déli és dk-i részén

A Milvus Csoport - Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2007-ben folytatni szeretné a 2005-ben elkezdett békászó sas romániai állományának a felmérést. Az első felmérés alkalmával sikerült befejeznünk Erdélyt, Moldva egy részét és a déli országrész nyugati felét. Munkánkat folytatva, a 2007-es év végére egy teljes képet kapnánk a romániai állományról. Az eddigi tevékenységekről, és a felmérés eredményeiről az információk megtalálhatóak a http://www.milvus.ro/HTM/LSEproject.htm honlapon.

Felmérés: a terepmunkák során az előre, randomszerűen kiválasztott 10x10 km-es UTM négyzetekben a felmérő személy/ek 3 órát töltenek el egy megfigyelőponton és feljegyzik az észlelt sasok viselkedését. A felmérésre egyesületünk két személygépkocsit tud biztosítani, melynek üzemanyagköltségeit a szervezők biztosítják. Egy UTM négyzetben belül, az élőhely függvényében 1-4 megfigyelőpont van kijelölve. A megfigyeléseket felmérő-ívekre, a madarak mozgásait térképekre jegyezzük fel.

Helyszín: a felmérési kiszállásokat régiókra osztjuk, így Moldvában, és Dél-Romániában egy-egy, míg Dobrudzsában két kiszállást tervezünk.

Időpont: 2007. május - július (augusztus)

Szállás, felszerelés: saját sátrakban történik, amennyiben igény van rá, egyesületünk egy darab háromfős sátrat tud biztosítani. Hálózsákról, távcsőről, teleszkópról, saját szükségletek szerinti egyéb dolgokról a résztvevő önkénteseknek kell gondoskodniuk. A kiszállások során az élelmiszer egy részét és a friss ivóvizet a szervezők biztosítják. A ruházat az időjárásnak megfelelő kell legyen, jó tudni viszont, hogy ebben az időszakban az ország ezen részén igen meleg van.

További információ és jelentkezés: Daróczi J. Szilárd, szilard.daroczi@milvus.ro e-mail címen, vagy a +40 (0) 742664075-ös telefonszámon.


További információ:
Önkénteseket keresünk ragadozómadár-védelmi programokra

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...