Milyen volt a kék vércsék 2014-es költési időszaka Szlovákiában?

Április utolsó napjaiban türelmetlenül vártuk tollas barátaink, a kék vércsék visszatérését az afrikai telelő területekről. És aztán a várva várt esemény bekövetkezett.

A kék vércsék szlovákiai fészkelőterülete 2014-ben (Fotó: Karol Šotnár).


2014 május elején tíz egyedet figyeltünk meg a szokásos költőhelyükön (részletek: http://falcoproject.eu/hu/content/afrikabol-szlovakiaba). Az ürgék által benépesített mezők szomszédságában végül három pár kék vércse telepedett meg. A 2013-as költési szezonnal összehasonlítva a költés idén pár nappal korábban kezdődött. Míg tavaly az első fiókák augusztus 11-én repültek ki, idén már július 23-án kirepültek a legkorábban lerakott fészekaljakból a fiókák. A bőségesen rendelkezésre álló élelemnek nagy szerepe volt a korai költésben, a korán beköszöntött tavasz nyomán a visszaérkező kék vércsék azonnal fészekfoglaláshoz és tojásrakáshoz láttak.

Kék vércsék (Fotó: Jozef Chavko).
A vércsék két szarkafészket és egy mesterséges fészekládát használtak költésre.

 

A tavaly kék vércsék által elfoglalt fészekládába idén vörös vércsék költöttek, ezért a „kékek” idén a következő szabad fészekládát választották. Két párt már a költés kezdetén felfedeztünk, míg a harmadik pár nagyon rejtett helyen fészkelt, és csak az egyik szülőt pillantották meg rövid időre a kutatók. Végül is a rejtőzködő pár felkutatása érdekében tett erőfeszítéseinket siker koronázta, és ahogy mondani szokás, a fészkük csaknem kiszúrta a szemünket. Ez a pár az ismert fészekládától mindössze 120 m méterre költött egy rendkívül gyatra állapotú szarkafészekben. A következő két fészek egymástól 290 métere helyezkedett el. Június 25-én az első fiókák kikeltek a fészekládában, utolsóként a „rejtőzködő pár” fiókái keltek ki 10 nappal később. A szülők szorgalmasan gondozták, etették fiókáikat, a kicsik a lehető legjobb „kezekben” voltak.

A környék tollas lakóinak hamarosan meg kellett változtatniuk a megszokott útvonalaikat, miután a fiókáikat féltő kék vércsék néhányszor rájuk támadtak, ...

Kék vércse és barna rétihéja harca (Fotó: Jozef Chavko).
... például erre a fiatal ...

Kék vércse és barna rétihéja harca (Fotó: Jozef Chavko).
... barna rétihéjára.

Kékvércse-fióka (Fotó: Jozef Chavko).
A kedvező időjárásnak köszönhetően a fiókák nagyon
gyorsan nőttek ...

Kékvércse-fióka (Fotó: Jozef Chavko).
... és július 20-a után nyilvánvalóvá vált, ...

Kékvércse-fióka (Fotó: Jozef Chavko).
... hogy közeledik a kirepülésük ideje.

Kék vércse hím mezei pocok zsákmánnyal (Fotó: Jozef Chavko).
Ekkora falatok mellett ez egyáltalán nem meglepő!

 

A négyből először két fióka szedte össze a bátorságát, hogy elhagyja a fészket. Pár óra múlva két testvérük is csatlakozott hozzájuk. Az egy kilométernél kisebb távolságra elhelyezkedő fészkekből 11 fióka repült ki, és 2007 óta erre nem volt példa. Két fészekből négy fióka repült ki, míg a harmadikból három.

Kékvércse-fióka (Fotó: Jozef Chavko).
Az első szárnycsapások még nagyon fárasztóak, …

Kékvércse-fióka (Fotó: Jozef Chavko).
... de néhány nap múltán ...

Kékvércse-fióka (Fotó: Jozef Chavko).
… az esetlen tollcsomók légi akrobatákká fejlődnek
(Fotók: Jozef Chavko).

 

Reméljük, hogy az idei siker nem lesz kivételes alkalom, és jövőre még több párról és fiókáról számolhatunk be!

 

Roman Slobodník

 

A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926)
programot az Európai Unió LIFE alapja támogatja.

A ”Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” (LIFE11 NAT/HU/000926) program
partnerei: a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (projekt koordinátor),
a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság,
a Magyar Természettudományi Múzeum, a Raptor Protection of Slovakia és a
The State Nature Conservancy of the Slovak Republic

www.falcoproject.eu

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...