Margit jól van és továbbrepült

Margit nem maradt Bulgáriában. A "Natura 2000 madártávlatból" elnevezésű

nemzetközi program keretében műholdas jeladóval idén nyáron ellátott fekete

gólya - a bulgáriai táplálkozó területen töltött majdnem egy hónap után - a

napokban ismét elindult, és átkelt a Boszporuszon a program résztvevőinek legnagyobb

örömére. Kövesse útját napról napra: www.flyingover.net

Ahogy erről a Magyar Madártani Egyesület már beszámolt, Margit, a Magyarországon műholdas jeladóval idén nyáron ellátott fekete gólya hetekig nem mozdult, vagyis szokatlanul hosszú időre megszakította vonulását Bulgáriában. A Margit nevű gólyát a "Natura 2000 madártávlatból" elnevezésű, az Európai Bizottság által támogatott nemzetközi program keretében látták el műholdas jeladóval idén nyáron, amikor is nyolc ország összesen húsz gólyája kapott hasonló készüléket. A műholdas készülékek jeleit az Argos helymeghatározó rendszer Toulouse-i központjában naponta feldolgozzák. A program résztvevői így mindig pontosan tudják, hogy hol tartózkodnak a madarak. Ezek a gólyák minden nap "küldenek egy képeslapot", azaz egy rövidfilmet az európai tévénézőknek. A filmek célja egyrészt, hogy képet adjanak a gólyák titokzatos életéről, másrészt az Európai Unió ökológiai hálózatát, a Natura 2000 területeket is bemutatják a magasból. Magyarországról két "műholdas" fekete gólya indult útnak: Margit és Koppány lett a nevük.

A két magyarországi fekete gólya befogása és jelölése a Duna mellett, a Margitta-szigeten történt, a magyar-szerb-horvát határ közelében. Ezt a területet választotta Margit költőhelyéül, három fiókájával gondosan foglalkozott. Telelőhelyére vezető hosszú vonulását szeptember közepén kezdte meg, az első néhány napon 100-200 kilométert repült. Majd közel egy hónapot töltött Bulgáriában a Stara Zagora környéki halastavaknál, ami aggodalommal töltötte el a Magyar Madártani Egyesület fekete gólya-védelmi programjának résztvevőit.

Mivel a jeladó közel két hete ugyanarra a helyre mutatott, tájékoztatták a bolgár kollégákat, akik Margit keresésére indultak, és két nap alatt meg is találták őt szürke gémek és nagy kócsagok társaságában. Úgy tűnt, hogy Margit jól érzi magát, táplálkozik, s ezzel erőt gyűjt a további úthoz, bár az ornitológusok azt a lehetőséget sem zárták ki, hogy Bulgáriában tölti majd a telet, de Margit nem sokkal a bolgár expedíció után útnak indult, átkelt a Boszporuszon, és a tegnapi éjszakát már Törökországban, Közép-Anatóliában töltötte.

Néhány nap múlva beszámolunk Koppányról is, hiszen most érte aggódnak az MME munkatársai.

Aki pedig folyamatosan, napról napra követni kívánja a műholdas jeladóval ellátott fekete gólyák útját, annak a www.flyingover.net című, magyar nyelvű anyagokat is tartalmazó honlapot ajánljuk figyelmébe.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...