2011-10-17 12:57
Az eddigi legsúlyosabb természeti katasztrófa történt Új-Zéland északi szigetén található Plenty-öbölben, melyben több száz albatrosz és sok más tengeri madárfaj pusztult el. A libériai zászló alatt hajózó Rena tanker még két hete futott zátonyra, és az eddigi legsúlyosabb környezeti katasztrófát okozta a térségben, az óceánba szivárgó 150-300 tonna olajjal.
A Plenty-öböl turisták közkedvelt üdülőhelye, és messze földön híres gazdag élővilágáról, bálnák, delfinek és különféle tengeri madarak, így albatroszok, kormoránok és pingvinek élőhelye. A környező kisebb szigeteken tengeri madarak kolóniái fészkelnek, éppen költési időszak van, így a természeti katasztrófa a fiókákat is veszélyezteti. A földi lyukakban kotló és etető viharfecskék és viharmadarak beviszik a tollukon ragadt olajszennyeződést a fészkükbe, ahol a fiókáik életét is veszélyeztetik.
Az eddig megtalált, és partra vetődött madarak száma csak a töredéke lehet a ténylegesen elpusztult vagy szennyeződött madarak létszámának, mert nagyon sok példány a tengerbe veszett, valamint a kevésbe szennyezett madarak visszarepültek a kolóniáikhoz, mondta el a Karen Baird, a BirdLife új-zélandi szervezetének (Forest & Bird) tengeri élővilággal foglalkozó ügyvédje. „Nagyon fontosnak tartjuk, hogy minél előbb útnak induljanak ornitológus szakértők a környező szigeteken található madárkolóniákhoz, hogy megállapítsák a természeti csapás valós hatását, és felmérjék az ottani állományok helyzetét, hogy hány szülő és fióka pusztult el a környezetszennyezés óta” – nyilatkozta Karen Baird.
A szula gyakori fészkelőmadár a tengeri madárszigeteken (Fotó: Orbán Zoltán). |
Az elpusztult madarak között eddig 178 közönséges búvárfecskét (Pelecanoides urinatrix), 114 csapdosó vészmadarat (Puffinus gavia), 68 Buller-vészmadarat (Puffinus bulleri) 13 törpepingvint (Eudyptula minor) találtak meg a természetvédők, több másik albatrosz- és viharfecskefajjal egyetemben.
A Buller-vészamadarak csak a Szegény-lovagok szigetén fészkelnek, Auckland partjainál, ami arra derít fényt, hogy a szennyezés mértéke nem csak a Plenty-öbölre korlátozódik, hanem északabbra lévő madárszigetekhez is eljutott már, és az ott fészkelő madárkolóniákat is veszélyezteti. Több madárfajt sikerült alapos tisztítás után megmenteni és a mentőállomásokra szállítani. 11 törpepingvint és 4 új-zélandi lilét (Charadrius obscurus) költöztettek át Matakana-szigetéről, Maketuról és Pukehináról, mert a terjedő olajfoltok egyre jobban veszélyeztetik a lilék fészkelő- és pihenőhelyét. Az új-zélandi lile egy kritikusan veszélyeztetett bennszülött madárfaj Új-Zélandon, amelynek világállománya 1.500 egyedből áll, és csak ezen a három szigeten fészkel.
Az olajkatasztrófa az egész tengeri ökoszisztémára, a madarak mellett az óceánban élő bálnákra, delfinekre, fókákra és halakra is pusztító hatással van, amit jól jelez, hogy több fókát is kezelnek a mentőhelyeken.
Térkép a katasztrófa helyszínéről, és a térségben fészkelő
tengeri madarak fészkelőhelyeiről >>
|
Forrás: BirdLife International
Fordította: Berényi Zsombor
A fenti kis képen üstökös kárókatona
látható (Fotó: Orbán Zoltán)