2013-01-16 14:23
Idei első kirándulásunkat a Duna mentén Sződliget és Vác közötti szakaszra szerveztük. A túra előtti nap még némi bizonytalanság volt bennünk, hogy végig tudunk-e menni a tervezett útvonalon, mivel azt az információt kaptuk, hogy a magas vízállás miatt víz alatt áll a bicikliút, melyen haladtunk volna.
Szerencsére 2 nap leforgása alatt kb. 1,5 métert süllyedt a vízszint, így végül csak a kihordott sárral, ágakkal találkoztunk.
A magas vízállás azonban kevés vízimadarat eredményezett, így a vízen csak tőkés récéket, kontyos récéket, bütykös hattyúkat és kárókatonákat láttunk. A hattyúk közt volt gyűrűs példány is, melyeket rövid idő alatt sikerült is leolvasni.
Lelkes csapatunk (35fő) a bicikliúton haladva folyamatosan figyelte a magas fák tetejét, ám a túra elején elég szolid volt a madármozgás. Néhány tengelic, zöldike, léprigó került csak szem elé.
Az úton továbbhaladva reménykedtünk a harkályfélék megjelenésében, hiszen szép napsütéses januári időjárás lévén már doboló példányok is bőven akadhatnak. Meglepő módon azonban az egész túrán csak egy kis fakopáncs és egy zöld küllő képviselte ezt a madárcsoportot.
Az énekesmadarak közül azonban a kirándulás néhány órája alatt többek között láthattunk citromsármányt, fenyőrigót, csonttollút, erdei szürkebegyet, vörösbegyet, fekete rigót, csízt, kenderikét, barátcinegét, csuszkát, nádi sármányt, süvöltőt, erdei pintyet, ökörszemet.
A bokrosokban többfelé találkoztunk vörösbegyekkel (Fotó: Fülöp Dorottya) |
Az egyik rövid megállónk után éppen tovább akartunk indulni, amikor is az énekesmadarak riadót fújtak. A riadalom okozója egy karvaly volt mely szerencsénkre pont az előttünk elterülő területet választotta légi bemutatója helyszínéül. Látván, hogy a madarak időben észrevették szép lassan elkezdett felfele körözni, így remek alkalom nyílt a jellegzetes röpképének, repülési stílusának megfigyelésére. A karvalyon kívül 2 egerészölyvet is sikerült megfigyelni ám ők csak áthúztak előttünk.
A nap egyik érdekessége volt, hogy a Duna kiöntése után megmaradt belvízen 3 példány kerceréce mozgott teljes nyugalommal. Tekintve, hogy a víz nem lehetett túl mély és a kerékpár út sem húzódott túl messze tőle, elég furcsa látvány volt a máskor ijedős récét ilyen környezetben látni. A jó irányú, ragyogó napsütésnek köszönhetően fantasztikus látványt nyújtott a hím kerceréce zöldes fejtollazata. Többen a csapatból ennél közelebbről még soha nem láttak kercerécét így igazán maradandó élményt jelentett számukra!
Kercerécék (Fotó: Mecseki Attila) |
A napot megkoronázandó beültünk egy kávézóba, ahol az élményeket egy-egy különleges forró csoki mellett beszéltük át.
Köszönet a túrát vezető Laposa Dávidnak, Lendvai Csabának, Juhász Imrének.
Február 16-án idei második kirándulásunkat terveink szerint Budapestre vezetjük, az Óbudai-szigetre, ahol madárgyűrűzési bemutatót tartunk minden érdeklődő madárbarátnak. A program ingyenes, mindenkit szeretettel várunk!
Kincses László
MME Budapesti Helyi Csoport
A fenti kis képen a dunai táj látható (Fotó: Lendvai Csaba)