Költőládák a kékvércséknek

1400 költőládát helyeztek ki az Alföldön a Magyar Madártani Egyesület és a nemzeti parkok munkatársai a kékvércséknek. A ritka ragadozómadarak a napokban érkeznek vissza afrikai költőterületeikről, és azonnal megkezdik a fészekfoglalást.


Fotó: Pogonyi Ágnes

A kékvércsék állománya az elmúlt 10-15 évben drasztikusan, több mint 50%-kal csökkent Magyarországon. A faj megmentése érdekében a természetvédelmi szakemberek költőládákat helyeznek ki számukra, méghozzá olyan facsoportokban, ahol korábban volt varjútelep, vagy ahol a környező élőhely megfelelő a kékvércsék számára. Ezek a madarak ugyanis nem építenek fészket, helyette varjútelepeken, a vetési varjak elhagyott fészkeiben költenek. A fajvédelmi program keretében 70 új fészkelőtelepet hoznak majd létre az elkövetkezendő években, egyenként 30-40 költőládával. A költőládákat kihelyezéskor gyöngykaviccsal töltik fel, a korábban kitett ládákban pedig pótolják a fészekanyagot.


Fotó: Palatitz Péter

A kékvércsék otthonteremtését az Európai Unió LIFE Nature természetvédelmi alapja támogatja.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...