Készüljünk a télre - az etetés, itatás mellett helyezzünk ki madárodúkat is!

Ha bárkit megkérdezünk arról, hogy melyek a tél legfontosabb madárvédelmi feladatai, jó eséllyel kapjuk a választ, hogy - a madáretetés! Az MME az elmúlt években sok energiát fektetett annak propagálásába, hogy az etetés - és az itatás! - mellett odúkihelyezéssel is szélesedjen ez a Herman Ottói eszközkészletet. Az őszi-téli odúkihelyezés fontosságának hátterében a nálunk telelő
(itthon maradó és hozzánk érkező) odúköltő madarak életmódja áll. 

 

Ezek a fajok ugyanis a közhiedelemmel szemben nem csak a költési időszakban  használják a fák üregeit, épületek hasadékait. A cinegék és verebek téli túlélési stratégiájának fontos részét képezi a szélvédett, hőmérsékletileg kiegyensúlyozottabb éjszakázóüregek akár közös használata is. 


Miért?
A kistestű (veréb méretű) madarak normál testhőmérséklete - emberi szemmel nézve - rendkívül magas, 41-43 C° között alakul. A nem vonuló fajok, mivel nincs rá szükségük, nem halmoznak fel jelentős mennyiségű, zsír formájában tárolt energiatartalékot. Ezért ezeknek a madaraknak a túlélésében alapvető fontosságú, hogy a rövid téli nappalokon, amikor még 8 órájuk sincs a táplálkozásra, annyi élelmet találjanak és tudjanak elfogyasztani, ami biztosítja számukra a nappali anyagcsere szükségletet és a leghidegebb éjszakai órák átvészelését.

Azért jelent problémát a nagy forgalmú etetők máról-holnapra történő télközepi felszámolása, mert az ezt követő napokban nagy az esélye annak, hogy az üres etetőnél hoppon maradt madarak a nappal fennmaradó óráiban nem találnak elegendő élelemet. Ilyenkor, ha az éjszakai hőmérséklet - 10 C° körül vagy ez alatt alakul, nagy az esélye annak, hogy az éhező, legyengült madarak hajnalra megfagynak.  

Télen az esti szürkület és a hajnali pirkadat között eltelő akár 13-14 órát az etető madarai mozdulatlanul pihenve töltik, amikor nélkülözniük kell az izommozgás fűtő hatását. Ezért nem mindegy, hogy az akár -20 C°-os fagyokat a csupasz ágak között vagy egy odúban vészelhetik át, ami megőrzi a madarak testmelegét, különösen akkor, ha több madár bújik össze egy-egy odú alján.      


A széncinege gyakori téli éjszakázó vendége a
mesterséges madárodúknak.

 

odutakaritas_Bajor_Zoltan_0004.JPG - 191.67 Kb

Van, hogy az odúk nyújtotta menedék sem segíti át a madarakat
(széncinege) a fagyos éjszakákon. Az elhullás oka nemcsak
betegség vagy öregség lehet, a háttérben éhezés is állhat
(Fotó: Bajor Zoltán). 


A telelő madarak felhalmozódó ürüléke (és esetleges tetemei)
miatt érdemes kora tavasszal is ellenőrizni és kitakarítani
az odúkat.


Odúkihelyezés
Az odúkat - különösen akkor, ha otthon az ablakból meg is szeretnénk figyelni ezek életét - nem kell nagyon magasra rakni, bőven elegendő a 2 m körüli magasság. Az odúkat a legegyszerűbb ágcsonkokra akasztva, lógatva felhelyezni, a madarakat a legkevésbé sem zavarja az ezzel járó alkalmankénti lengedező mozgás. 

Természetesen a télen kihelyezett odúkat tavasszal nem kell áthelyezni, már csak azért sem, mert ezeket a madarak már ismerik, így nagyobb az esély arra, hogy bele is fészkelnek. Ezért is fontos szempont, hogy - a nyári költési viselkedésre, a saját terület védelmezésére  gondolva - ne zsúfoljuk tele odúkkal az etető-itató közvetlen környékét, de erre nincs is szükség! Ha 4-5 odút 30-40 m-es, kisebb odútelepet néhány száz, nagyobbat 500-1.000 m sugarú körben telepítünk az etető köré, akkor ezek egész évben ki tudják szolgálni a madarak igényeit.  

A képen látható B típusú (széncinegének és verebeknek is megfelelő)
odú egy fővárosi kertben, 1,5 m magasságban, az etető-itatótól
30 m-re "működik", és a madarak költésre és téli éjszakázásra
egyaránt használják.

 
Néhány odút telepítsünk az etető és ...

... itató közvetlen közelébe, ...


... mert amint azt a kis videón is látható, az itt táplálkozó
madarak könnyebben megtalálják, és jó előre felderíthetik
a hideg éjszakákon menedéket kínáló odúkat; illetve
a napsütötte odútetők kényelmes pihenő- és fürdés
utáni napozóhelyet kínálnak a madaraknak. A nagyobb
megjelenítés érdekében kattintson a klip címére.

 

Milyenek a megbízható minőségű madárodúk?
Az odúkkal szemben támasztott legfontosabb természetvédelmi vonatkozású követelmény a megbízhatóság. Az elmúlt több mint egy évszázad tapasztalatai alapján - minden szempontot figyelembe véve - a 2,5 cm vastag fenyődeszkából készült odúk felelnek meg leginkább a minőségi, biztonsági és ár/érték arány elvárásoknak. 

A fenyő-, esetleg akácdeszkából készült,
festett vagy lenolajjal lekezelt odúk,
különösen, ha a tetejük bádoglemezzel
vagy kátránypapírral szigetelve is van, ...


... akár évtizedekig szolgálják a
madárvédelmet.


Ezzel szemben a gyengébb, nem vízálló anyagokból készült odúk - mint
amilyen a képen látható, farostlemez anyagú - jó esetben is csak
egy-két évig húzzák, és nagy a veszélye annak, hogy a fészkek,
fiókák súlya alatt szakadnak le.


A barkácsáruházakban és hasonló helyeken kapható színes, gyakran mókás kinézetű madár házikókról sokszor azt sem lehet eldönteni, hogy etetők vagy költőodúk-e, ráadásul gyakran etetőként árusítanak kerek röpnyílású eszközöket, melyek teteje nem nyitható, ezért ezek nem takaríthatóak, tehát fészkelőhelynek sem alkalmasak.


Hol szerezhetők be garantált minőségű madárvédelmi eszközök?
Az MME Természetbarátok boltját azért hoztuk létre, hogy a Madárbarát kert program résztvevői, a madárvédők örvendetesen bővülő lakossági tábora számára biztosítsuk a madárvédelmi eszközöket és szakkönyveket. A bolt nem csak internetes (csomagküldő) áruházként működik, november végéig kedden és szerdán 10-16 h közötti nyitva tartással várjuk az érdeklődőket, december 1-23 között viszont hétfőtől péntekig nyitva tartunk 10-17 h között. A bolt címe, elérhetőségei és megközelítése:


Cím: Budapest XII. kerület, Költő u. 21 (Jókai kert).
Postacím: 1536 Budapest, Pf. 283
GPS-koordináták: 47º29'51.80"É - 18º59'36.21"K
E-mail: mmebolt@mme.hu
Mobil: 20/969-7778
Tel:  1/275-6247 / 122
Fax: 1/391-7794

A bolt weboldala/csomagküldő szolgálata elérhető itt >>


Nyitva tartás

november 30-ig    Kedd-Szerda 10-16 h
december 1-23.    Hétfő-Péntek 10-17 h
 
A boltban madáreleséget (napraforgó, cinkegolyó) is árusítunk!


Megközelítés:
A Moszkva térről induló 90 és 90A vagy a Boráros térről induló 212-es busszal a Költő u-i megállóig. A buszról leszállva balra, egyenesen felfelé kell tartani, majd az iskola előtti zebrán átkelve jobbra, egyenesen az élelmiszer bolt mellett kb. 200 m-t kell sétálni. A Jókai kert kovácsoltvas kapuján autóval úgy lehet be- és kijutni, ha a menetirány szerinti bal oldalon lévő jelzőoszlopon a csengő megnyomásával bejelentkezünk; gyalogosan a kiskaput használhatjuk, ami munkaidőben folyamatosan nyitva van. Az MME központi iroda és a Természetbarátok Boltja a bekötő út végén, a vadszőlővel befuttatott egyszintes tégla- és faépületben található (lásd fotók).  


 

Kapcsolódó oldalak:







Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Orbán Zoltán

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...