Kerecsensólyom-védelem uniós támogatással

Elindult Magyarország második legnagyobb uniós támogatású természetvédelmi programja, a kárpát-medencei kerecsensólyom-állomány védelmére.


Fotó: Bagyura János

A program magyar-szlovák együttműködéssel, 16 partnerszervezettel, és több mint félmilliárdos költségvetéssel dolgozik a következő négy évben, annak érdekében, hogy a jelenlegi körülbelül 210 párból álló állományt 250-re növelje a Kárpát-medencében. Mivel az Európai Unió területén élő kerecsensólyom-pároknak 80%-a Magyarországon él, ezért a faj megőrzésében hazánk szerepe kulcsfontosságú.

Nyomkövető a fiatalokon

A faj élőhelyigényeinek biztosítására a program fontos eleme a gazdálkodási módszerek és az agrártámogatások összehangolása, az ürgetelepítés, a műfészkek kihelyezése, a veszélyeztetett fészkek őrzése, valamint a fiatal madarak követése.

Az elkövetkezendő négy évben a program keretében 46 fiatal kerecsensólyomra helyeznek műholdas nyomkövetőt, amely segít a kutatóknak kideríteni, hogy hová lesz a Kárpát-medencében kirepült madarak jelentős része, és segít felderíteni a vonulási útvonalakon ma még talán nem ismert, veszélyeztető tényezőket.

Miből?

A program teljes költségvetése 540 millió Ft, melynek 75%-át, kb. 400 millió Ft-ot az Európai Unió LIFE Nature elnevezésű természetvédelmi forrása biztosítja. A fennmaradó hazai önrészt a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium - mintegy 43 millió Ft-tal -, valamint a programban résztvevő partnerek fedezik.

Kerecsensólyom Csehországból

A Magyar Madártani Egyesület (MME), és a LIFE Kerecsensólyom-védelmi Program szakemberei egy Magyarországról származó, legyengült kerecsensólymot vettek át a programban együttműködő szlovák kollégáiktól Esztergomban november 2-án.


Fotó: Mező Bálint

A Csorna térségében kelt fiatal kerecsensólymot szeptember 6-án, legyengülve találták meg Prága közelében, valószínűleg elkóborolt. A ritka ragadozómadárnak Közép-Kelet-Európában Magyarországon találhatók a legkedvezőbb élőhelyek, ezért hazahozták, és amint megerősödik, Heves, vagy Békés megyében szabadon engedik.

A kerecsensólyomról általában


Fotó: Bagyura János

A kerecsensólyom, a legendás turulmadár, az egyetlen olyan ragadozómadarunk, amely fontos szerepet játszik a magyarság hitvilágában. Az eurázsiai sztyeppzóna karakterfaja, amelynek Kárpát-medencei populációja az elterjedési terület szélén helyezkedik el, ezért fokozottan sérülékeny. Az állományt ért különböző negatív hatások miatt az 1970-es évek közepére kevesebb, mint 30 pár volt belőle Magyarországon. A fészekőrzéseknek és egyéb védelmi intézkedéseknek köszönhetően a hazai állomány napjainkra, 176-190 párra emelkedett. Szlovákiában kb.25 pár található.

A kerecsensólyom monogám madár, egy életre választ párt magának. A párok költési időszakon kívül is összetartanak. Időjárástól függően általában február elején zajlik a nászrepülésük. Fészket nem építenek, költés céljából elsősorban más ragadozó madarak elhagyott fészkét foglalják el. A tojó 3-5 tojást rak a fészekbe 32-33 nap után a fiókák, kikelnek. A kis fiókákat elsősorban a tojó eteti, 42-47 nap után a fiatal kerecsensólymok kirepülnek a fészekből. Ezt követően a szülőmadarak 5-6 hétig vadászni tanítják őket.

A kerecsensólyom (Falco cherrug) fokozottan védett madár, eszmei értéke egymillió forint.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...