Izotópos vizsgálattal találtak rá a csíkosfejű nádiposzáta telelőhelyére

Ötévi kutatás után találtak rá az ornitológusok Európa legveszélyeztetettebb énekesmadarának afrikai telelőhelyére. A csíkosfejű nádiposzáta Szenegál nyugati részén tölti a telet, de hogy pontosan hol, azt eddig nem tudták, pedig a telelőhely ismerte nagyon fontos a faj védelme szempontjából.


Fotó: Kalotás Zsolt

Hogy rátaláljanak a ritka madárra, a szakemberek ezúttal a hagyományos terepi kutatás mellett bevetették az izotópvizsgálatot, és a számítógépes modellezést is. Európában gyűjtöttek nádiposzáta tollakat, amelyeket a madarak afrikai telelésük idején növesztettek. A tollak szénizotóptartalmát számítógépes modell segítségével összevetették Nyugat-Afrika izotóptérképével, s arra jutottak, hogy az egyik telelőhelynek valahol a Szenegál folyó környékén kell lennie.

A Magyar Madártani Egyesület brit partnerszervezete a Királyi Madárvédelmi Társaság (RSPB) expedíciót küldött a helyszínre, amely végül a nyugat-szenegáli Djoudj Nemzeti Parkban egy száz négyzetkilométeres területen megtalálta a régóta keresett telelőhelyet. Az előzetes becslések szerint 5-10 000 csíkosfejű nádiposzáta tölti itt a telet, azt azonban még nem lehet tudni, hogy a mi madaraink is köztük vannak-e. - mondta Végvári Zsolt, az expedíció magyar tagja.

Az apró termetű énekesmadár, amely a hortobágyi rétek féltett madárritkasága veszélyeztetettsége mellett több más különlegességgel is felhívta magára az ornitológusok figyelmét. Hajlamos például a poligámiára, hím és tojó egyaránt több partnerrel is kapcsolatot tarthat, a párok között a párosodáson kívül azonban nincs semmi kapcsolat, a tojó egyedül neveli a fiókákat.

A csíkosfejű nádiposzátát még a gyakorlott madarászok is igen ritkán pillantják meg, jelenlétére inkább csak a hangjából lehet következtetni. Magyarországon a becslések szerint 600-800 pár fészkel, ami Közép-Európa legjelentősebb állománya. Világviszonylatban a faj élőhelyeinek 95 %-a eltűnt, s mára kevesebb, mint 15 000 példány található a világon.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...