2012-02-04 12:43
A most ránk köszöntő kemény téli napok meglepő kettősséget okozhatnak az etetőkön. Egyes helyeken az időjárási logikának megfelelően jelentősen megnő a madarak létszáma, más helyeken viszont szinte teljesen megszűnik a madárforgalom. A jelenségre nehéz egyértelmű magyarázatot adni, valószínűleg több hatás együttese áll a létszámcsökkenés mögött.
Az egyik kézenfekvőbb magyarázat, hogy a területen szélsőségesnek számító időjárás közeledtével, beköszöntével sok madár kedvezőbb hőmérsékletű és kisebb hóterhelésű területre, akár több száz vagy ezer kilométerre kóborol. Ha a kemény idő tartósnak bizonyul, több hétig is megmarad, ez a dezertálás folyamatosan előfordulhat - különösen újabb front közeledtekor -, azaz az addig megnövekedett népességű etetők forgalma is csökkenhet.
További forgalomcsökkenést okozhat az az egyébként örömteli hatás is, hogy ilyenkor többen etetik a szükséget szenvedő madarakat, melyek így több helyen szétszóródva kisebb számban jelennek meg egy-egy helyen.
Az etetőket és itatókat természetesen akkor is működtessük, ha csökkent az ide látogató madarak létszáma! Egyrészt azért, mert az itt maradók számítanak ránk, másrészt azért, mert a rossz idő elől menekülő átvonulók számára is létfontosságúak lehetnek. |
Ne csüggedjünk tehát, etessünk-itassunk folyamatosan, a hó és a hideg hatására akár új helyen is, a madarak jönni fognak, számítanak ránk, jelenlétükkel pedig a legnehezebb napokon is megörvendeztetnek minket!
Az etetők más okokra visszavezethető, rövidebb és hosszabb forgalomváltozásairól és ezek okairól itt olvashat >>
Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen |
Orbán Zoltán